0.3 de Utrechtsche Bisschop Frederik, in het eiland Walche ren ten jare 818 die bloedschendige huwelijken tusschen broeders en zusters, benevens meer andere schandelijke gewoonten aantrof, tegen welke hij de kerkstraffen uitoe fende (van Loon, t. a. p. bl. 37 38. Wagebaar, Vad. Hist. D. II. bl. 45. B. Glazius, Geschied, der Chr. Kerk in de Ned. voor de Herv.D. I. bl. 171 182 en andd.)en waarom hijdoor een paar van dezeuit weerwraak zou vermoord zijn geworden (van Heussen, Prol. in hist. Episc. Mediob., p. 4), ofschoon anderen hiervoor andere redenen opgeven (van Loon, t. a. p. bl. 59). Zeker intusschen duurde het nog langeer de geestelijken met hen te vreden waren. Wantvolgens het verhaal van den Kamerrijkschen Bisschop Balderic, verklaarde ook Frederiks opvolger Adelbold, dat slechts zeer weinige van hen (daar Frisones aquatici genoemd) gewoon waren omtrent Paschen het Avondmaal te gebruiken (van Heussen 1. c. Kluit, T. II. P. I. p. 92). Ja, misschien was het wel de haat, door dit alles natuurlijk tegen hunne onderdrukkers ontstaan welke hen eenige jaren later zelfs bewoogden invallenden Dee- nen meer in de hand te werken dan tegen te gaan. Toen toch deze, den i7<len Jutiij 837, in Walcheren gevallen waren Ecgihard, den Graaf van of over dit eiland zoowel als hunnen landgenoot Hemming, in den strijd gedoodhet gansche land deerlijk verwoest en eene verba zende menigte geldsalsmede vele vrouwen medegenomen hadden Q/Inn. Franc. Pith, ad a. 837 bij Kluit, T. I. P. II. p. 172 en andd. bij van Loon t. a. p. bl. 63) werden eenige Abten en Gravenals afgevaardigden (jnissi dominicidoor L o 1) e w ij k den Godvrugtigen her waarts gezondenter beteugeling der ongehoorzamen die tot het niet genoegzaam verdedigen van het gewest aanleiding gegeven hadden AnnalBertin. ad a 837 in de Bijv. op Wag., D. II. bl. 13). Misschien zou de zamenzwering der slaven welke om dezen tijdin Vlaan- de- Over zoodanige missi dominici zie men Meijer's Espritorigine et progres des Institutions Judiciaires Tom. I, pag, 201 suiv,

Archief | 1836 | | pagina 71