61 1 dei en en andere aan zee gelegene plaatsen, nicbarste (Nal. op VV a g. bl. 119), ook hier uit verklaard kun nen worden. (14). Friesland had, zoo als gezegd is, zijne grenzen tot aan de Sincfala uitgebreid. Dit uitgestrekt gebied was, onder de Frankische Vorstenin onderscheidene Graaf schappen gesplitsten werd in 826aan den Deen H e- riold, als Hertog, ter bescherming aanbevolen. Hij vestigde zich te Duurstede zond Rosns naar Kinheim in het N.en Hemming naar JValcheren in het Z. (f). Hemming sneuvelde bij den inval zijner landgenooten in 837waarvan in de vorige aanteekening gesproken is. De aanvallers vertrokkendoch twee jaren later ontvingen deze eilanden van nieuws een onaangenaam bezoek van deze zeeschuimers. QBreve. Chron. Torn. bij Mart ene en Dura nd thes. Anecd. Tom. III.ad a 839). Nu wer den zij (t. w. IValclna seu IValacra in Selandia Belgica aiiaque vicina locaten jare 841 beheerd door H e- riold zeiven (zie de plaatsen uit de Ann. Berlin, en de Comm. pravius ad vitam Anscharii, bij Kluit I. a P. ï73> en van Loon, t. a. p. bi. 81), doch deze in 847 omgebragt zijndekwamen de Denengedeeltelijk aangevoerd door zijnen zoon Godfrid (van Loon bl. 85)ook weldra opdagen om zijnen dood te wree- kenbezetteden Zeeland en handhaafden zich aldaar even als te Duurstedetot dat de gebeurtenissen in het N. hun hoop en gelegenheid gaven, om zich in het vaderlijk erf goed te herstellenen zij in 854 aftrokken. Vooraf evenwel ten jare 851 deden zij nog eenen korten, maar verwoes tenden strooptogt en in 852 voeren zij nogmaalsmet 252 schepen, de Schelde verder op, onder Godfrid en (f) Uit dit tijdperk is de penning in Aug. 1817 op het strand bij Domburg gevonden, hebbende aan de eene zijde een -f« met het randschrift HLYDOWICVS IMP., en aan de andere eene kerk met het omschrift XRISTIANA RELIGIO. Over dezelf de en soortgelijke elders gevondene zie men de werken der 2de kl. van het Koninhl. InstitD. I. bl 108. Vg, J. H, van Bol huis, de Noormannen in Nederland D. II. bl. 81 die bij dit gehecle tijdperk verdient vergeleken te wordendoch mij eerst lang na het ter ncderstcllcu dezer Verhandeling is geworden.

Archief | 1836 | | pagina 72