G5 en SijDnoii. In 859 enz. keerden zij nog eenmaal weder en pleegden hunne gewone verwoestingen. (Meijerus, Ann. Fland. d'Oudegiierft, Chron. et Ann. de Flandre.-Wage naar, Vad. Hist. andd.). Zwaarder leed veroorzaakte nogtans het meer toevallig, door storm veroorzaaktbezoek van Rollo en zijne bendenin het jaar 874, aan welke de ingezetenen met geweld de landing poogden te beletten. Zij werden geslagen en Walcheren onmiddelijk na de overmeestering zóó uitgeplunderddat de verwoesters zelve gebrek moesten lijdentot dat hun uit Engeland door Adelstan of Alfred eenige sche pen met volk en leeftogt waren toegezonden. De overige Zeeuwen riepen de hulp in van Radbout, in Friesland, en van Rag in er, in Henegouwen, doch niet alleen was ook deze poging om hen van hier te verdrijven vruchteloosmaar bragt zelfs weder nieuw wee over het land. Deinde zegt Dudo (Hist. Nordmann. Lib. II. fol. 74) totam terrain Walgrorum devastavitatque in- cendio concremavitEindelijk vertrokken zij naar Frank rijken lieten een bijna ontvolkt en ten gronde toe ver woest gewest achterhetgeen weinige jaren daarna al wederom door hen bezocht en uitgemoord werd. Me- napios et Suevos usque ad internecionem deleveruntom. nemque terrain iuxta flumina Scaldim et Legiam consumse- runtzegt het Chron. de Nordmann. gestis ad A. 880. Daarom werden dan ook geene bijzondere Graven meer over dezelve benoemdmaar de eilanden onder die van Vlaanderen en Holland als het ware verdeeld (van Loon, bl. 104, 112. Wagenaar, D. II. bl. 80 vv. en behalve de door hen aangehaalden ook Kluit, T. II P. I. p. 6. coll. 213 sq.). (15). Na het vertrek der Noormannen droeg Lotiiaris het opperbewind over Frieslandvoor zoo ver dezen het bezeten hadden, op aan zijnen tweeden zoon Lotiiaris, dien de Denen het echter vrij lastig maakten. In den geduri- gen strijd viel de eene kleine Graaf voor de andere na. Het bewind hetwelk zij gehad hadden werd aan magtiger nabij- gelegenen opgedragen en zoo zien wijna 's Vorsten dood reeds terstond den reeds aanzienlijken Graaf van IIoL E land

Archief | 1836 | | pagina 73