67 in betrekking tot Sunnemaar een bewijs voorkomt want dit stuk moet beschouwd worden in verband met die van welke in de nde aant. gesproken is, uit welke blijkt, dat een gedeelte der goederen aan Willebrord, in mariti- inis locis in Walacria«nSchaldia, et in utraque Bivilandia, et in Brinsilla ad scutum regalis exercitus complendumaan de Graven van Holland en Vlaanderen waren afgestaan. Hier door wordt het bezwaar van den Heer van Wijn groo- tendeels weggenomen.Eindelijk vindt men alleen in Zee land en wel met name in Zuidbevelandniet te maar bij 's Gravenpolderreeds voor vele eeuwen een Voirtrap be kend. Het oudste blijk daarvanmij voorgekomen is van den 4 December 1325 (Mieris, Groot Charterb. D. II. bl. 368]), waar de Graaf den tegenwoordigen 's Gravenpol der noemtonze poire van Fortrappen. Twintig jaren la ter (21 Junij 1345. Mieris t. a. p. bl. 691. Verg. Box horn op Reygersberch, D. II. bl. 6), ver bond de Graaf, benevens andere inkomsten in Zuidbeveland onse tolre toit Jheersickeroirdeonse molenrenten toit Rem- burswaleonse lanttiende ende pacht toit scaftekijns polre onse tiende en de renten van Voirtrap: onse gheleide op de Honte: onse molen toit Jheersiconse veer tusschen Bersel ende Beeflant en al onse renten die wi hebben in Nooirt-beefiant. En den 13 November 1358, gaf de Hertog nog aan Jak Luxzoon: de kosterie in Verdra- penpolre (Mieris, D. III. bl. 71). Sedert geraakte deze benaming in onbruik. In een brief van 8 Junij 1386 is het reeds's Gravenpolre ter Nieuwercapelle in Zuutbcvelant (Mieris, D. III. bl. 443), en van daar vindt men dan ook in de lijsten der Zeeuwsche KerkenKapellen en Kloosters, welke onder den Bisschop van Utrecht stonden: Voirtrap alias 's Gravenpolder. Bovendien geeft de benaming zelve aanleiding om aan Zeeland te denken. Men herinnere zich wat boven van de oudste gesteldheid des lands gezegd ishoe de eerste bewoners dezer gronden op de hoogten woondenwelke zijnaar hunne waarnemingen van de hoogten der vloe den hadden opgeworpenhoedanige er in Zeelandzoowel als eldersnog vele worden aangetroffen. Deze wer den gelijk nog in Fi iesland plaats heeftterpentarpen

Archief | 1836 | | pagina 75