80 (ay). \Bladz. i~.] Dat ten oosten van het Aardenbur- ger Ambacht tot aan Biervlietuitgestrekte slikken lagen, blijkt uit het laatst aangehaalde charter van Graaf Guy, waarbij aan Jan van Namen insgelijks gegeven wor den tout les vedisgisant entre Dam (waarbij men hier te denken heeft aan den Passegetile of Dam door de Elmare bij Ooscburg) et Biervliet. De Heedenessen zelve vormden echter in bcooster en bewesten Eede eene schoone watering. Bewester Eedewelke nagenoeg 4000 gemeten bevattewas in een benoorden en bezuiden geschift. Be oosten Eede had meer dan 10000 gemetenen was door den St. Pietersdijk en den Goodsrliet in vier afdeelingen gesplist ten N. en Z. van Aardenburgen ten N. en Z. van St. Kruis. Deze gansche uitgestrektheid was verdeeld onder de parochiën van O. L. Vrouwe en van St. Bavo, en men vond er onderscheidene dorpen en burgten, be halve de stad Aardenburgwelke alleen 163 gemeten be sloeg. Thans liggen deze gronden voor een groot ge deelte in de Izabelle- Bicze- groote en kleine Boompol ders enz. (30). Cadzand behoort ongetwijfeld mede tot de oudere grondenofschoon men van deszelfs vroegste gesteldheid niet veel kan zeggen. I11 een charter van 976waarbij Keizer Otto der abdij van St. Baaf, te Gent, zekere haar oiitnomene goederen bevestigt (Kluit, II. p. 45), vindt men gewaagd van een pagus thesandrie (vg. boven aant. 9 bl. 51), in welke de abdij bezat Nortrevinc en Idingehemwelke parochiën zijcum recc/esiis et omnibus adiacenclis ten gezegden jare verwisselde tegen Feithein en Holthemeen nog onder Aalst bekend Bissc'nopsgoed welke zeker edelman, Folgbert, aan haar afstond. Men zal bij deze pagus aan Cadzand moeten denken. Mij is toch niet bewust dat men ergens elders in Vlaanderen een Thesandrie aantrefc. Bovendien vond men in Cad- zand voorheen een Grévestein, zeer ligt van Revincstein herkomstig of daarin verbasterd hetgeen mogelijk in de X<le eeuwin tegenstelling met het Greveninge bij Sint Anna, Noord Grevenitig Nortrevincgenoemd werd. Dan hoe het daarmede, zijzeker was Cadzand oudtijds een ei-

Archief | 1836 | | pagina 88