81 eiland op zichzelvedoch strekte zich westwaarts verder uiten heeft aldaar door het wegslaan en indringen der duinennog al eenigen grond verloren. Het had ten O. het breede Strijdersgatwaarin ten zuiden het Zuidzand werd opgeworpen, en dat zijnen naam ten noorden aan den, in 1506 bedijkten, Strijdersgatpo/der heeft medegedeeld. Door de keur van het Brugsche Vrije wordt dit vrij stel lig bevestigd (Kluit, I. 2. 131), en de verlanding, waardoor het aan de oostelijke gronden werd vastgehecht, had reeds in 1167 een aanvang genomen (ib. 123, 155). Deze achtergelegene gronden waren almede zeer gebroken. Het zwartegat is er nog genoegzaam bekendhet werd door de bedijkingen gesloten, welke door Willem du Croy enjERONijMus Laureyn, op eenin De cember 1505, door Philippus verleend octrooi, ge schiedden want bij hetzelve waren toen alle aanwassen der zee aan beide zijden van het zwartegaten in de kanalen tusschen (Vulpen Cadzand Oostburg en Groedealsmede het schorre het Tuinekenenz. hun gegeven. Zóó ontston den de drie heerlijkheden NieuwvlietSt. Pieter en Mette- neijewelke thans onder den eersten naam bekend zijn. De Zoutée heeft haren naam aan den Zouten-gelijk de Steene aan den Steenen-polderals leen onder den naam van Steenen Kruis bekendgegeven. Van JVulpen zul len wij beneden (aanteekening 59) spreken. De buurt ter Hofstede op het eigenlijke Cadzandnoemt M. Store reeds, op het jaar 1302 (D. III. bl. 71 eene plaats, welke voor de kennis dezer stroomen op dien tijd, zeer belangrijk is.) (31). In een giftbrief, ten jare 984 door Keizer Otto aan Utrecht gegeven wórdt gewag gemaakt van de villa Isendicin pago Gasternasuper fiuvium Beverna San- derus en Gr a mm a ij e). Zoo men op dit stuk mag afgaan (hetgeen door sommige betwijfeld wordt) dan lee- ren deze weinige woorden drie dingendat .Tsendijke toen reeds bestondin het District of Ambacht Gasterne F ge- Kruis is hier Cruse (waarvan nog Kroes, Kroos cm.), oudtijds de benaming van ickere drinkputten voor het vee. Gelijke verbastering heeft elders plaats.

Archief | 1836 | | pagina 89