85 of Voge/schorre A0- 1669 (aid. bl. 312). De laatste gronden van Bolerzande zijn herwonnen in den Neuzepo/der A". 1816. (34). Zaamslag was tot in het midden der XlIIde eeuw zoo niet nog langer, een afgezonderd eiland. Ook dit blijkt uit de (aameek. 33) straks aangehaalde keur der vier Ambachten van 1242, waarbij bepaald werd, dat Zaam slag ééne hercogge leveren moestwanneer het Axeler Am bacht den Graaf met twee moest dienen. Naderhand werd het tot dit Ambacht zelve gerekend, gelijk blijkt uit de tauxatielijst van 1518, mede aldaar aangehaald. Het eiland bevatte oudtijdsbehalve het eigenlijke Zaam slagwaar de tempelheeren eene preceptorij bezaten, in 1282 door Gerard van der Maalstede rijkelijk begiftigden bovendien een sterk kasteel werd aangetrof fen ook de dorpen en parochiën Andijk en Otene. De eerste lag tusschen de dijken van het Hellegat en de Die- penéevan welke een westelijke polder den naam had. De kerk van Otene lag in den Gravenpolder. Na 1300 wer den hier nog bijgevoegdde TriniteitNoordpolder en Nieuw Otene-, Deze gronden maakten nogtans slechts de westelijke- zijde van het eiland uit. Ten oosten van de kreek welke thans het Hellegat vormt, was in de XlIIde eeuw Cop wijk opgekomen. Dit werd sedert door den Schreidijk aan Zaamslag verbondenen ten noorden vermeerderd door den Bartikartspolderen ten Z. door de IVclde- en Aijkinspolders. Door de nog zuidelijker gelegene Vissers-Kapelle- Poucques-Reygers- en groote Boomgaardpolderswerd het voormalige eiland eindelijk met het oude Axeler Amb; en beoosten Blij benoorden vereenigd. In den strijd met Spanje werd dit schoone oord bij her haling verwoest. De bezetting van Neuzen verrigte zulks eerst den 26 Julij 1574; later op den 3 Februarij 1584. Gedurende het i2jarig bestand dacht men aan herdijken. In 1610 werd ook octrooi verleend tot het beverschen van Oud en Nieuw OteneDiepenéeGeenderdijkMar. de Beerspolder en IVest Zaamslag Groot Placaatb. II. 1877). Er kwam echter niet van voor dat in 1648 de vrede ge- sto»

Archief | 1836 | | pagina 93