166 1722. 27 Mei. terminus ad qnem('t welk het Vliegen Eyland ia en nog 100 mylen Westwaerts) is die gehoudene (of liever soodanig beschrevene) route begrepen tus- schen de 15 graden 15 minuten (wesende het Zuy delykste) en 14 graden 46 minuten ('t welk het Noordelykste der gemelde route is voor soo verre de gedagte bepalingen concerneert)overs ulks moet on- vermydelyk volgen(aengesien van alle dese onbeken de en nu nieuw ontdekte Eylanden de Noordelykste gelegen syn op de Zuyder breete van 14 graden 30 minutenen de Zuydelykste op 15 graden 50 minu-r tenvermits het Avondstonde Eyland seer Zuydwaerds Strekte soo a)s men van steng konde si enen wy ons des middags hidden bevonden te wesen op 15 gra den 24 minuten Zuyder breete) dat de meermalen ge-, mentioneerde routeniet naer waerheyd beschreven werdom dat men daerin van alle deze Eylanden geen bet minste gewag maekt: en welke Eylanden (soo de Zuydelykste als de Noordelykste) van het Honden Eyland boven de 16 mylen niet afstandig syn; over- suliks soude Capitain Schouten noodwendig schipbreuk hebben geleden, of door het sien en 't v'ermyden van de- selve sich gesalveerd hebbendesoo moest desselfs Dag Register, om deugdelyk te wesen, sulks uytdrqklyk cojnprehendeeren't welk niet syndesoo kan aen die vaerweg van 15 gradeif Zuyder breetpmet 'e.enige- yermeerdering of vermindering van minuten de naen; van Schoutetis Route niet geappropieerd worden dewyle dc Journaal-houder de waeragtige inerkteyke nen van die yaerweg» en waeruyt alleen te besluyten isdat men deselve beseyld heeftomitteert. Derhal ve Bedrieglyk EilandEU. Meerder Zorg. 167 ve konnen wy ook aen dat Honden Eyland't geene wy op jden 18 deser ontdektendien naem niet laten behoudenmaer met meerder regt het selve noemep k het Bedrieglyke Eylandomdat het ons bedroog en deed geloovendat wy de ware route van Capitain Schouten (welke hy nooyt bevaren heeft) beseylden. 28. Bevonden opa op de Zuyder breete van 15 graden 10 minuten en op de gegiste lenkte van 225 graden 49 minutende gekoppelde cours was West ten Noorden, de wind Oost en Noord-Oost met een slap bramseyls koeltje en schoon weder. In 't 8ste glas van de naemiddag-wagtsaegen nogmael een laeg Eyland, strekkende van het West-Noord Westentot het West-Zuyd-Westen't welk wy noemden het Ey land Meerder Zorgaengesien wy eenigsintn duch tende waren, dat desselfs westelykste eynde met dat van den Avondstond te samen mogten vereenigen, en dat wy dus in een diepen boesem of schaer beslo ten souden worden alsoo het Eyland van den Avond stond omtrent de 18 mylen lang, by gis singe sich ver toonde welkers eynde van steng wy niet konden be oogen. Peylden den Noordhoek van het Avondstond» Eyland met Zons ondergank in het Zuyden 1§ myl, de Zuydhoek van 't Eyland Meerder Zorg West-Zuyd- West 3 mylen van ons. Omtrent het opsetten van de eerste wagt hebben het laten dry venvoorts leyden het met de marseyls over en weder overtot den vol genden dag. 29. Hadden de bevonden breedte van 15 graden 19

Archief | 1838 | | pagina 105