171 1722. 3 Juny. deyningen uyt den Zuydenals- in de voorgaende dagen en welke oorsaek gelégen is in de ontmoeting van alle die Eylanden of revendie wy tot ons groot, gevaer en schade ontdekt hebben, mitsgaders andere die Noordwaerts van ons (naer alle waerschyn- lykheyd) afstandig syn geweest:' soo dicteert "de re de dat wy onse sörge laten gaen om te repa- trieerenwaertoe een dubbele passage en vaarweg is als de eene: soo verte om de Zuyd of Zuyd-Westen te loopendat men aldaer de veranderlyke winden ontmoetom met deselve Oostwaerts té stevenen vervolgens Caap Hoorn en het Staten Eylatid bewes ten passeerendealsdan de Noord-Zee in te seylen en voorts de coursen naer het Vaderland te boegen; de andereWestwaert te continueerentot wy van onse tegenwoordige standplaatse nog 16 graden in longitude sullen veranderd syn en dan de cours iit dier voegen te rigten naer het Noorden, dat men tus- schen Nova Guinea en 't Eylaud Gilolosoo 't mo- gelyk syof benoorden het selvein Oost-Indien ge- rakeen dus langs de gewoonlyke jaerlyksche route der Oost-Indische Retour-Vloot na 't Patria onse reys vervorderen. Weshalve dansoo is het ten hoogsten noodsak'elykdat met alle aendagtigheyd rypelyk over wogen wordewat vaerweg uyt de twee voorgestelde kan en behoorde geëligeerd en ingeslagen te worden tot behoudenis van Schip en leven. Ook moet men considereren en ernstig aenmerken, dat Haar Hoog Moogende de Heeren Staten-Generaal der Geassocieerde Nederlanpsche Pro vinciën, met uytsluytinge van alle andere barer Oü- 1722. 3 Juny* 175 Onderdanen en dus privatelyk de Nederlandse/te Oost- Indische Compagnie hebben geoctroyeerd de Oost- Indien alleen te bevaren. Sulksindien wy onse reyse verder voortsetten.* als de Oostkant van Nova Guineaalwaer de limieten van de Generale West-In dische Compagnie der Nederlandsche Geünieerde Pro vinciën komen te eyndigensoo sondigen tegens de beveelen van hoogst gemelde Haar Hoog Mo- g EdN de, en by gevolg syn de overtreders straf baer het welk ik ulieden met nadruklyke termen voorstel- le wel te overwegenen mitsdien om aen alle de ort- heylen niet te participeerendie de verkiesing der route over Oost-Indien soude konnen of mogen ver- oorsaken soo vrage ikof het niet beter en moge- lyker sy onse cours 'te stellen naer Nova Zelandia om van daer (na behoorlyk ververscht en van alles voorsien te syn) Caap Hoorn te passeeren: alle het- welike dese Vergadering in serieuse bedenking wordt gegeyenopdat een ygelyk syne sustenue met ge* sonde reden soude bekleeden oin daeruyt op te ma ken soodanigen besluytdat het selve voor ons in het toekomende sal moeten wesen het rigtsnoer van onse onderneming naer het Vaderland. Waerop gedelibereerd en met de Zee Kaarten ge- consuleerd syndesoo heeft Capitain Jan Koster syn sentiment en oordeel in de navolgende ordre voor gedragen en geadviseerdnametitlykdat het volstrekt onmogelyk isom ons'e cours naer Nova Zelandia te stellenof dat men alles aen het uytterste gevaer exponeerdeten ware' de hulpe des Hemels (boven de verwagting en hopé vafc het ihenschelyk verstand) ons

Archief | 1838 | | pagina 109