(Was get.) Jacob Roggeveen. Jacob van Groene velt. 178 1722. 3 Jung. betracht, door over Oost-Indien naer huis te keeren soo meyne ikdat sulks geene consideratie meriteert want Haar Hoog Mogende de Oost-Indische Maatschappy begunstigende dat sy met seclusie van alle andere harer onderdanendie Indien alleen sou den bevaren tot voortsetting van derselver koophandel welks winsten de ziel en 't eenige oogmerk iswaer- om de scheepvaert op verafgelegene landen onderno men wordtsoo konnen wy onder het getal van onge hoorsame niet gerecenseerd wordenals of men den koophandel der Oost-Indische Compagnie wilde on- derkruypendoor 't vernegotiëren van onse medege- nomene cargasoenen vermits in onse Scheepen niets te vinden is dat in die gewesten kan gedehiteerd wordenals bestaende in coralenkleyne zak-spiegel- tjes, kapmessen zak-messen bylen grof ongebleekt linnen, ook met streepenvan vyf, ses, a seven sttiyvprs de elen diergelyke beuselingendie by geene natiën getrokken synals van de slegtste soort der swarten in Africawelke wy egaal stelden met die geenedie wy in de Zuyd-Zee souden hebben mo gen vindeningeval wy eenig aenmerkelyk land ont dekt haddenom aen derselver inwoonders te verhan delen en welkers montant voor de drie in compagnie uytgeseylde Scheepenboven de dertig duysend gul den niet komt te renderen: by gevolg konnen wy niet aengesien worden voor pVertreders van 'toctroy by Haar H OOG M ogende aen de Oost-Indische Compagnie verleendals geen afbreuk (schoon men de wil had) konnende doen. Oversulks sullen wy mét de kielen onser Scheepen alleen het £OUte water van- li a- 1722. 3 Junij. 179 hare limiten doorbooren, het geen aen alle vreemde natiën en barbaren gepermitteerd is, en daerom ons ook niet kan schuldig maken aen overtreding: te meer, alsoo aan de noodsakelykheyddoor eenige souveraine magt (buyten tiranny) geene wet kan voor geschreven wordenen dat niemand tot het onmogely- ke, (om sich selve te verdelgen) te verpligten is. Welk geadviseerde van alle de andere leden deser vergadering eenstemmig is geapprobeerd en goed ge vonden. Vervolgens is geresolveerd met de cours van West soo lang te continueerendat men nog sestien graden in de longitude veranderd sal wesenen dan West-Noord-West te stevenen tot wy gekomen sullen syn op de polus hoogte van drie graden bezuyden den ^Equinoctiaalaldaer ons bevindende, is vastgesteld om dan nader te beramenhoedanig wy onse coursen te rigten hebbenter bevordering van ons retour over Oost-Indien Aldus geresolveerd en gearresteerd in het Schip èn ten dage ut supra. Jan Koster. Roelof Rosendaal. Willem Willemsen Espeling. Jan Juriaansen de Rot. Cornelis Mens. Steven de Wit. Frans Stroker en Jan Bos. Maer CORNELIS BOUMAN. CoRNELIS VAN AALST.

Archief | 1838 | | pagina 111