180 1722. 3 Junij. Maer aengesien wy self vaststellen en uyt qnse ondervinding besluyten, dat Capitain Willem Corne- lissen Schoutende routedie wy gehouden hebben volgens de letter van desselfs Journaelnooit be- zeyld heeftsoo schynt daeruyt te resulteeren dese wettige en wel gefundeerde vraag, namentïyk: waer- om wy dan, (soodra dat oordeel als waerachtig by ons plaets gevonden had) onse stevens naer het Noord Oosten of Oostelyker niet gewend hebben, om dus in den vaarweg van gemelden Capitain Schouten te komensynde gelegen op de Zuyder breete van 13 graden 5 minuten, volgens de Zeekaart van Johannes van Keulenen sich daer bevindendealsdan de Kruystogtnaer desselfs inhoudte expediëren en uyt te voeren? welke vraag: (doch die niet als van een onkundige kan geobjicieérd worden) seer ligt te formeerenmaer nog ligter te refuteeren isomdat deselve onder de verdichtselen van kranke hersenen sich sorteert: want van die plaats, daer wy ons te dier tyd bevonden, naer het Noord-Oosten te stevenen, soude apparent heel faciei te ^oen syn geweest, in dien de wind bezuyden (die aldaer de frequentste is) en niet benoorden het Oost doorwaaydedoch op de Zuyder breete van 13 graden 5 minuten gekomen syn de soo moet menom in het effen water van Capi tain Schouten te geraekeneene verheyd van 140 mylen ten minsten regt Oost aen stevenen't welk onmogelyk is om by de winddan over de eene dan over de andere boeg op te seylenen bysonder niet voor onswegens do slechte staet daer onse manschap sich in bevindt; want men moet indagtig we- 1722. 3 Junij. 181 wcsendat die passaat-wind synen loop houdt tussohen het Zuyd-Oosten (van waer desselfs benaming deri- veert) en het Noord-Oosten maer om de maat tot overloopens toe op te vullen soo sal men de onmoge- lykheyd met eene vooronderstelling mogelyk maken en poseren, dat wy ons bevinden op 13 graden 5 mi nuten Zuyder breetealwaer het Konden Eyland door de Zeekaart verkooper en uytgever Joannes van Keulen geplaetst ishet Eyland Zonder Grond op 12 graden 56 minuten: het Water Eyland op 13 gra den 25 minutenen het Vliegen Eyland op 14 gra den. Dese vooronderstelling gecompareerd en verge leken wordende met onse route die wy bezeyld heb ben sal men onderscheydentlyk sien de hoegrootheyd van het verschil van beide die bevaren breetens Westwaerts heennamentïykdat wy ons bevonden hebbeu op de polus hoogte van 15 graden 18 minuten, 10 minuten, 8 minuten en 6 minuten: ook op 14 graden 41 minuten36 minuten en 33 minuten. Wanneer nu het Noordelykste van de gepresupponeer- de route van Capitain Schouten genomen wordtsyn- d*ë 12 graden 56 minuten en het Zuydelykste van de onsewesende 15 graden 13 minuten, soo vindt men een verschil van 2 graden 17 minutenhet welk tot my len gereduceerd wordendeuytmaekt eene verheyd van 34 mylen het middelbare verschil van de opgemelde routes is dese te wetendie van Capitain Schouten sal bevonden worden tu syn volgens het hier boven gecarteerde door gedachten van Keulen13 graden 25 minuten en van de onse 15 graden 6 minuten wel kers differentie is 1 graad 41 minuten of 25 mylen. Eyn-

Archief | 1838 | | pagina 112