184 1722. 4 Junij. den, en dat wy dus in het effen water van Capitain Schouten gekomen warenals wanneer men Zuyd- waerts sou hebben moeten boegen om de oorsaek van dat effen water te ontdekken het sy een ander wat Zuydelyker alsoo de route van meergemelden Capi- tain Schouten in Zeekaarten ook gevonden wordt ge plaatst te leggen op 14 graden bezuyden den JBqui- noctiaalwy echter geen ander land souden hebben gesiendan die Eylanden of revendie wy in onse route van 15 graden gevonden en ontdekt hebben want de Zee uyt het Zuyden op dese Eylanden aen- rollendeverliest haer krachten maekt benoorden deselve effen en slegt water, 't welk de oorsaek is geweestwaerom Capitain Schouten beslootdat Zuydwaerts van hem land moest wesen. 4. Bevonden ons op de breete van 15 graden 41 minuten Zuyden op de gegiste lenkte van 221 grar. den 18 minuten, de cours was West, de wind Zuyd- Oost en Oost-Zuyd-Oostmet een bramseyls koelte en seer aengenaem weder. 5» Was de bevonde Zuyder breete 15 graden 39 minuten en de gegiste lenkte 219 graden 41 mi nutende cours West, de wind Oost, bramseyls koelte met een heldere frisse lucht. 6. Deede het Schip Thienhovejstin het 6de glas van de dag-wagtzeyn van land te sien hetgeene ons toescheen volgens syn opdoeninghet Cocos Eyland van Capitain Schouten te wesen het welk een hoogen berg maer kleyn van omtrek is 1722. 6 Junij185 leggende in. ft Zuyden loefwaerts van ons omtrent 9 10 mylen. Na verloop van 2 glasen sagen in het Zuyd-Westen nog een ander Eyland, twee mylen van het eerste afgelegen dat grooter is doch laegsulks wy hierdoor bevestigd souden syn geworden dat het eerste de Cocosberg en het tweede 't Verraders Ey land wasindien de polus hoogte van Capitain Schouten en de onse niet al te inerkelyk differeer den. Dan alsoo daer (by onderstelling dat die de Eylanden van Schouten inogten wesen) geen water is, en dat men van desen dag deselve niet souden hebben konnen beseylen soo oordeelden vvy best te wesen onse reyse voort te setten hadden roet Noor der Zon de bevonden Znyder breete van 15 graden 37 minuten en de gegiste lenkte van 218 graden 18 minuten de cours was West, de wind Oost, met een slappe bramseylsook marseyls koelte en seer uytne- mend schoon weder. 7. Hadden de bevonden Zuyder polus hoogte van 15 graden 36 minuten en de gegiste lenkte van 216 graden 51 minutende cours was Westde wind van het Zuyd-Zuyd-Oosten tot het Oost-Zuyd-Oostenf met een gereefde marseyls koelte en geweldige hooge Zee uyt het Zuydendie regt op bakboords syde aen- vallendeeen bysonder ongemakkelyk varen veroorsaek- te door het sterk slingeren en arbeyden van 't Schip 'twelk continueerde tot den 11 deser inclusive; heb bende gedurende dien tyd de wind tusschen 't Oosten en het Zuyd-Oosten, met een styve gereefde mar* seylsook onderseyls koelte en veel trava„den* Voorfs 12* is

Archief | 1838 | | pagina 114