190 1722. 14 Juny. Boumam Eilanden. sing 4 mylen begrypenwesende Tan eene seer groote hoogte en vol geboomtehet eerste Eylandwelkers gronden wy gepeyld hebbensal in desselfs omloop wel 8 k 9 mylen besluyten. Dese vier Eylanden heb ben wy genoemd (om dat die door het Schip Thi en- Boven, by Capitain Coknelis Boüman gevoerd wordende, syn ontdekt) Boumans EylandenEindelyk is nog aen te merkendat de Opperstuurman van het gemelde Schip Thienhoven met de chaloup ten selven eynde om te diepen naer den wal of 't strand geroeyd isen aldaer komendesegt hydat de Ko- nink in eène canoe sittende, en by hem hebbende een jong Vrouwspersoon van 18 k 19 jaren, wier hals met een snoer van langwerpige blaauwe coralen ver- cierd wasaan hem stuurman door teykenen vraegde of hy soodanige niet hadde wysende op de gemelde snoer, waerop hy stuurman, door het knikken van het hoofd, ja seydedoch wees met de hand naer het Schipdat de coralen daer warenen hy die aen het land soude brengen. Dat dese nu de Konink was besloot hy hier uyt, om dat als de Konink by de cha loup kwam, duysend en meer Indianen op het strand waerengewapend met assagayenboog en pylen, soo gaf denselven een wegwysend teyken met de hand dat sy souden vertrekken, 't welk in een oogenblik werd gehoorsaeradwykende alle boschwaerts insoo dat niemand van die meenigte op het strand te sien was: de reden die de Konink bewoog om dit te doen, sal apparent dese syndat hy bedugt is geweestdat de Stuurmansiende soo veele gewapendedoor vreese soude mogen vertrekkenvoor dat hy syn oogmerk be- 1722. 14 Jmiy. 191 bereykt hadde in 't ondersoeken of er coralen te be. komen waren, dan niet? Heden is een soldaet over leden dewelke de sesde doode is. Om van alle de Eylandendie wy ontdekt en bevonden hebben be volkt te syneen eynde en begluyt te piakensoo resteert alleen het voorstellen van de volgende specu lative vraagwelke my toeschynt geplaetst te moeten worden onder dievragendie het verstand exce- deerenen daerom wel te hoorendoch met stilswy- gen te beantwoorden syn. De vraeg is danof er eene gesonde reden te bedenken is die eenige waerschyn- lykheyd soude konnen bevattenom aen te toonen de wyse, hoe die menschen op de voorgedagte Eylanden gekomen syn aengesien het Paasch Eyland ses a seven honderd mylen en de andere duysend, elf k twaalf honderd mylen van de vaste kusten van Chili èn Peru geëlongeerd leggen voors dat ook die selve Eylanden van Nova Guinea en Nova Hollandia door eene tusschenruymte van meer als duysend en an dere wederom van ses, seven a acht honderd mylen bevonden worden afgesonderd te syn. Wyders, soo moet vastgesteld worden, dat die menschen aldaer of geschapen of door een ander middel aengeland en gebragt moeten wesenen die dus door de voort- teeling haer geslagt geconserveerd hebben. "Wan néér nu nog aengemerkt wordt, hoedanig de scheep- vaert was ten tyde als Jerusalem bloeyde in vol le kracht, onder de regering van Konink Salomon, en daerna onder de monarchie der Romeynen en an dere volkeren aen de Middellandsche Zee gelegen} sod sal men seer onderscheydelyk met alle waarschyn- lyk-

Archief | 1838 | | pagina 117