1Ö2 1722, 14 Juny, lykheid konnen pordeeleh dat die selve scheepvaert soodanig onvolinaekt was om volkplantingen bewesten America te doen dat sulks te willen sustineeren eerder naer spot dan ernst soude gelyken. Voorts de Scheepvaert van eeuw tot eeuw toenemende en volmaekter in desselfs bouwing, om 't geweld der Zee te tyederstaen wordende; soo syn in die laetere ty- den de landen van America ontdekten vervolgens de Zuyd Zeedie de Westelykste strekking der Atneri- caansche kusten van Chili en Peru bespoelt. De Spanjaarden, die dese landen door de wapenen onder hunne gehoorsaemheyd bragtenhebben met hunne Scheepen de gemelde kusten wel bevaren tot het ont dekken en bemagtigen der rykdommendoch men vindt niet in eenige Schriften, dat sy volkplantingen Van Chilische of Peruaansche Indianen ergens gestigt en opgeregt hebbenmaer ter contrariesoo melden alle de Dag-Registers van de twee naest gepasseerde feeuwen dat de gemelde Spanjaardenwanneer sy door hunne Kruystogten in dese Zeeeenig land ont dekten daer van geschreven hebben als van nieuwge vonden landen niet van Coloniendaer de Inwoon- dersby een onvermydelyk gevolghunne moeder- tael't sy die der Chileesen'l sy der Peruaanen souden hebben moeten spreken* Ook is onmogelyk te begrypen de beweegende oorsaekwaerdoor de Volkplanters souden aengemoedigd syn geworden om soodanige bevolking werkelyk uyt te voerenwant het insigt van deselve te stigten is, of, dat men een overvloed van onderdanen heeftdie eene kleyne land streek bewonenen welke niet magiig is om het noo- 1722. 15 Juny. 193 noodige tot onderhoud des levens aen haer te suppe- diteren als wanneer men dan de naest gelegen lan den (met of sonder geweld) in possessie en besit neemt, en dus dat land als een conquest bevolkt; of dat men die opregting werkstellig maakt tot het voort- setten van eenig gehoopt voordeelom door de scheep vaert koophandel te dry ven. Aengesien dan de Span- jaerden of andere volkeren door die motiven niet be wogen konnen syn geweest, om colonien van India nen te stigten in dese verafgelegen gewesten die als buyten de kennis van de bekende Werelt syn soo is seer ligt te besluyten dat de Indianen die de se nieuw ontdekte Eylanden bewoonendaer natuur, lijk van geslacht tot geslacht geteeld en nakome lingen van Adam syn; schoon 't vermogen van het menschclyk verstand onmagtig is te begrypendoor wat middel deselve getransporteerd hebben konnen wordenwant van die natuur syn nog veel andere wesentlyke sakendie alleen geloofd moeten worden sonder dat eenige soogenaemde meetkundige demon stratie hier plaats heeft, wanneer deselve sich oppo seert en strydig is tegen het dictamen van de Heili ge Schrift. 15. Sagen die van het Schip Tri EN H ovEN in het 6de glas van de dagwagtland van bijsondere hoogteleggende in het Zuyd-Westen 7 mylen van ons. Hadden des middags de gegiste Zuyder breete (want schoon den hemel en desselfs kimmen suyver warensoo konden wy echter de hoogte der Zon niet bekomenomdat de schaduwe van den horison des 13. graad-

Archief | 1838 | | pagina 118