198 1722. 18 Juny. ten Zuydde gegiste lenkte 198 graden 32 minuten de cours Noord-West ten Westen, de wind Oost Noord-Oost, Oost-Zuyd-OostZuyd-West en w;ederom Oost-Zuyd-Oostbramseyls en labber koelte met tra- Vaden, donder, weerligt en regen. Heden hebben wij onsen achtsten doodensynde een soldaat. 18. Hadden de bevonde Zuyder polns hoogte van 11 graden 40 minutenen de gegiste lenkte van 197 graden 31 minuten, de cours was Noord-West, de wind van het Oost-Noord-Oosten tot het Zuyd-Zuyd- Oosten met een labbere en frisse bramseyls koelte goed weder hoewel somtyds verseld van eenige kley- ne travaden. Van daag een matroos stervendewas de negende doode. 19. Gisten met Noorder Zon te zyn op de Zuy- derbreete van 10 graden 36 minutenen op de lenkte van 195 graden 53 minutende cours was Noord West ten Westen 29 mylende wind Zuyd-Oost en Oost-Zuyd-Oost, meteen bramseyls en inarsseyls koel te, travadig weder en alsoo in eenige dagen niet note- rens waerdig voorgevallen iswerden deselve byna met stilswygen geomitteerddoch op den 23 deser had den wy 9 graden 17 minuten Noord-Ooster miswysing en op den 24 is een soldaat overledendie de 10de doode uytmaekt. Den 26sten deden wy het gewoon- lyke zeyn om de compassen te leggen op 10 graden de lelie bewesten de naeld; alsoo by verscheydene avond-peylingen de afwyking boven de 9 graden be vonden was. Den 28. zeyn doende om van cours te ver- 1722. 19 Juny. 199 veranderen, stuurden wy volgens getrokke resolutie West aen, en bevonden by eene avond-peyling dat de Noor-Ooslpr miswysing was 9 graden 11 minuten synde de aenrolling der Zee uit den Zuyden seer hoog, welke den 29. en den 30. nog continueerde. July 1. Bevonden des middags te syn op de Zuyder breete van 3 graden 45 minuten en op de gegistej lenkte van 183 graden 56 minutende cours was Westde wind van het Oost-Zuyd-Oosten tot het Zuyd-Zuyd-Oosten met een labber en gemeene brajn- seyls koelte. Volgens eene avond-peyling bevond mpn 11 graden 47 minuten Noord-Ooster afwyking. De> hooge tigting der Zee uyt het Zuyden cesseert, en het is gelooflyk dat de nabyheid van de strekking der kusten van Nova Guinea en Nova Bollandiadie: uytwerking beletten. 2. Was onse gegiste Zuyder breete des middags 3 graden 45 minuten de lenkte 182 graden 30 mi nuten de cours West 22§ mylde wind Zuyd-Oost met een labbere en bramseyls koelte. In het begin van de namiddag-wagt kregen een harde travaad met donder, bliksem en slagregen, als wanneer de wind uyt het Zuyd-Westen kwam. Op heden is de navol gende Resolutie getrokken Raad der twee Scheepen, gehquden aen 't boord van 't Schip des Arêsdpresent Mr. Jacob Roggeveen, President; Jan Koster, Capi- tain op hqt Schip des Aresd; CorkEtis Bou-

Archief | 1838 | | pagina 121