Saturdag den 26* July 1721. Den Commandeur benevens de andere Schepen in Texel ten anker en zeylvaardig leggende, om met den eersten goeden wint in Zee te loopenheeft alvorens hoog noodig geoordeelt Raads-Vergadering te houden ten dien eynde zeyn gedaanen de Capitainen aan 't boord van 't Schip den Abend gekoomen synde, is de volgende Resolutie getrocken en beraamt R a a d der drie in Compagnie seylende Scheepen gehouden aan 't hoort van 't Schip den Arend present Mr. Jacob Roggeveen, als President, Capn Jan Koster, Capn-Cornelis Bouman, en Capn Roelof Rosendaai." Door den President geproponeert sijnde, hoe nootsa- kelijk het was om d'een of d'ander havengelegen op de kust van America of daar ontrentvast te stellen ten eynde aldaar te ververschenals mede tot het in nemen van water en brandhoutmitsgadersingeval het een of 't ander Schip van ons geselschap mogte afdwaelenom den afgedwaelden aldaer intewagten den tijd van volle veerthien daegenen in cas het ver miste Schip in dien tijd sig hy het geselschap niet vervoegdedat alsdan die scheepen (de voorsz. veertien dagen uitgewagt hebbende) sullen mogen en moeten hare reyze bevorderen om de Zuydijae het Eyland van Jan Ferdinandogelegen op de Kust van Chili op de Znyder breete van drie-en-dertig graden veer tig minuten en aldaar nae het afgedwaelde Schip of Schepen ten minsten te wagten den tijd van ses volle weeken, eer zij hunne reyse zullen vermoogen te ver- 1721* 1 Augustus 3 volgenen te ondernemenop alle het welk ge- delibereert sijnde, is met eenparigheit van stemmen goet gevonden en geconclüdeertdat de eerste ver- verschplaatstot het haelen van water en brand hout, en nae het afgedwaelde Schip of Scheepen te wagten den tijd van veerthien daegen, wesen sal het Éylant Grandegelegen op de Zuyder hreette van drie- en-twintig graden veertig minuten, ontrent de vaste kust van Americaen voor dat het Schip of Scheepen van het Eylant Grande sullen vertreckenworden sy mits desen verpligt een brief daer te laeteninhou dende hun aenkoinst aid >er, en den datum van 't ver- treck: welke tyd verstreken synde als dan de reyse voort te setfen nae de Zuyd-zeeom op het voorsz. Eylant van Jan Ferdinando (welk Eylant aan d'Oostsy- de sal moeten aangedaan wordenwant indien dat men bewesten vervalt, so is't onmogelyk het selve te kon- nen beseylen)den tyd van ses volle weeken op het minste (ingeval van afdwaeling) nae malkanderen te wagten." Aldus geresolveert en gearresteert In 't Schip en ten dage als boven: was geteekent: Jacob Roggeveen, Jan Koster, Cornelis Bouman, Roelof Rosendaal." Augustus h Des morgens ons anker ligtende syn wy uyt Texel gesylt en quamen ten thien uuren voor de mid dag in volle Zee, stellende koers (alvorens onse Com- passen geleyt hebbende de lelie tien graden beoosten de naait, synde Noord-Westering:) nae de hoofden van

Archief | 1838 | | pagina 22