1721. 18 September. saekt onse coers te boegen dan om de Oost en dan ter contrarie om de West, nae de winden ons meest begunstigden tot den Als wanneer wy ons bevonden op de Noorder- polus boogte van 12 graden 49 minutenen op de gegiste lenkte van 356 gradende cours geweest synde Zuyd-Zuyd-Oostmet een slap koeltje uyt het Noord-Noord-Westenso toonde de ondervinding van onse gegiste verbeyt, dat wy door de Stroomen om de Noord-Oost waren gesetvermits wy andersints volgens onse hoog-metingmeerder Zuyd hadden moeten winnen. In de volgende dagen van deze maand is onse vaststellingdat de Stroomen om het Noord Oosten haren loop nemenonderscheydentlyk beves tigt, vermits wy verscheyde etmalen, seylende met een kleen lugtje Zuyden ten Oostenen wederom van stilte dryvendeons veel Noordelyker bevonden vaii onse afgeseylde standplaats. Volgens een morgen en avond peyling hadden wy 2 graden 45 minuten miswysing om het Noord-Westen. October. 1. Bevonden wy ons des middags op de breete van 5 graden 54 minuten benoorden de middellyn, en op de lenkte van 358 graden 28 minuten; de ge- eoppelde cours was Zuyd-Oosfr, 4 mylende wint heel veranderlyk en stil, als Zuyd-Zuyd-WestWest- Zuyden en Zuyd-Zuyd-Oost. Wit dese bevinding cön- steerde ons wederom, dat ons opgemaakt besluyt over den loop des Stroomswel en wettig waswant het voor- 17211 October 17 voorgaande etmaal ons bevindende op de Noorderbreete «an 5 graden 24 minutenso blykt dat wy een halve graad Noordelyker syn, dan wy gisteren waren, niet jegenstaende onse cours daar en boven nog Zuyd- Oost is gevallendat de Stroom om de Noord-Oost en niet om de Noord-west looptbesluyten pvy hieruyt omdat wy ettelyke daegen nae den anderen vogelen hebben gesienen onder die land-vogeltjes en swa- luwen, jae selfs een sprinkhaan, die op ons halfdek gevangen issulks wy met goede rede n mogen besluy ten dat de naebyheit van de Africaansche kust van ons so verre niet afstandig isals onse gissing komt aantewysenen dus by gevolg moet de Stroom haar cours nae het Noord-Oosten nemen. Volgens een avond- pyling hadden wy 2 graden 23 minuten Noord-Wes tering. g. Waren wy ingevolge onse hoogtemeting op de Noorder polus hoogte van 4 graden 19 minuten en op de gegiste lenkte van 358 graden 58 minutende ge- coppelde cours was Zuyd-West ten Wekten 7 mylen de wint tusschen het Zuyd-Zuyd-Westen en Zuyden ten Oosten, seer helder en fris weder; op desen dag had den wy onsen eersten dooden, synde een Matroos. Wy continueerden dus met over en weer te boegen nae dat de winden ons noodsaaktenschuwende so veel 't mogelyk was om de Oost te stevenen, op dat men in de bogt van Guinea niet quame te vervallen «indeling syn wy op den 20. De linie ./Equinoctiaal gepasseert, bevinden de ons des middags ingevolge de hoogmeting der Zon 2 op

Archief | 1838 | | pagina 29