H8 1721. 20 October t>p de Zuyderbreete van nul graden 32 minuten, en up de gegiste lenlcte van 355 graden 24 minuten, dn geeoppelde cours was West-Zuyd-West Zuyd, de wint Zuyden en Zuyd-Zuyd-Oostschoon weder met «en bramseyls koeltje; hadden volgens een avond- peyling van der Zons ondergank 2 graden 19 minu ten Noord-Oosteringen vermits in de volgende da gen niets noteerens waardig voorgevallen is, so sal alleen gesegt wordendat wy ons uyterste best deden «m so veel Zuyd te winnen als mogelyk was, op dat Wy niet, met te laag op de Brasilische kust te verval len, van onse expeditie en gandsche reyse souden gefrustreert en verstoken worden, waartoe het Schip Tien HOVEN veel contribueerde en aenlyding gaf, aengesien wy dagelyx moesten afhouden om densel ven uyt ons gesigt niet te verliesenhetwelke ook d'oorsaak wasdat ik als Commandeur te rade wierde om Raadsvergadering te beleggen der hoofden van de drie in compagnie sylende Scheepen, en als dan te proponerenof de noodsaeklykheid ten hoogsten niet vereyschte, om de meeste manschap en nae proportie delevens-middelen van 't Schip Tienhoven over te nemenen op de twee andere Scheepen te ver- deelen, doch eene goede wint, die sterk doorkeelde, belette desselfs voortgank, waer toe egter reets al zeyn gedaen was. Wy bevonden op den 26. deser dat de miswysing van 't compas 4 graden 9 minuten Noord-Oost monteerde. 27. Deeden wy aen de andere Scheepen zeyn om de compassen te leggen van regt wyscnd op 5 graden Noord- mi. 27 October 19 Xoord-Oosteringof de lelie bewesten de naald. Bevonden ons met Zuyder Zon op de Zuyder polus hoogte van 8 graden 53 minutenen op de lenkte van 351 graden 8 minutende geeoppelde cours was Zuyden ten Westende wint Zuyd-Oost en Oost met een marseyls koeltjegoet wederde Oostelyke win den onse reyse voorspoedig in de volgende etmaclen makendeso bevonden wy ons op November* 1. Te wesen ingevolge onse gissing op de Zuy- derbreete van 16 graden 34 minutenen op de lenkte van 349 graden 29 minuten de geeoppelde cours was Zuyden ten Westen 20 mylen de wint tusschen het Oosten en Zuyd-Oost ten Oostenmet een bramseyls koelte en fris weder, hadden volgens een avond-py- ling van der Zons ondergank 6 graden 15 minuten Noord-Oostering. 2. Hadden wy de bevonden breete van 19 graden 17 nlinuten besuyden den evenaer en de gegiste lenkte van 349 graden 8 minuten, de geeoppelde cours was Zuyden-ten Westen, de wint tusschen het Oost-Zuyd- Oosten en het Oost-Noord-Oosten bramseyls koelte en schoon wedermet Noorder Zon deden wy zeyn om de Capitainen van d'andere Scheepen aan ons boort te ontfangenten eynde dat men met deselve soude beramen de coursen om het Eylant Grandeter ver- verschinghaan te doen welkers continu dese is Raad van de Hoofden der drie in compagnie seylendc Scheepen, gehouden aan *t boort van Schip

Archief | 1838 | | pagina 30