20 1721. 2 November 't Schip den ARENDi ter presentie van de on- dergeschrevene Sondag den 2 November 1721. In rade door den President voorgedragen synde dat de nootwendigheyt van onse reyse vereyschte, dat men een vaste cours beraamde om het Eylant Grande gelegen by de kust van America aen te doen, en aldaar in te nemen water en brandhout tot provisie van onse aanstaende lange reysalsmede om ons volk te ververschenalso het scheurbuyk steik toeneemt-; waarop gedelibereert syndesoo is met eenparigheyt van stemmen goet gevonden en beraemt, dat men om het voorz. Eylant Grande te beseylen de coers van heden af sal gestelt worden Zuyd West ten Westen tot dat wy sullen gekomen wesen op de Zuy- der polus hoogte van 22 graden 30 minuten, en al. daer gekomen synde, sal men stevenen regt West aan, tot dat wy de vaste kust van America in 't gesigt ge kregen hebbenen dan voorts langs de wal tot Grande voorsz. Aldus geresolveert in 't Schip en ten dage als bovenwas geteekend; Jacob Roggeveen, Jan Koster, Cornelis Bouman, Roelof Rosend a al. 3. Was onse bevonde Zuyderbreete 20 graden 19 minutenen de gegiste lenkte 347 graden 36 minuten de cours volgens resolutie van gisteren Zuyd-West ten Westen, de wint Noord-Oost ten Oosten en Oost Noord-Oost met een bramseyls koelte en helder fris weder. 4, Gisteren in de naemiddag van dit etmael kre gen 1721. 4 November 21 gen 'wy het Eylant Trinidade in 't gesigten peylden je Oostelykste klip inet Zons ondergank 3 mylen Noord-West ten Westen van ons. Wy bevonden als doendat hetselve Eylant in de Zee-Caerten niet nae behooren geplaatst legtdewyle wy des middags ons bevonden op de breete van 20 graden 19 minutenen dat wy ontrent 7 mylen Zuyd-West ten Westen had den geseylteer wy op de syde van dit Eylant waren sulx hieruyt consteerde, dat hetselve moet gecarteerfc worden op 20 graden 35 minutenhetwelke door Capn- Jan Koster, voerende het Schip van myn ver- blyf, bevestigt wierd, synde tegenwoordig de vierde reys dat hy Capn dit Eylant bestevent en gesi^n heeft, om welke reden goed gevonden is ons bestek van dit Eylant volgens desselfs lenkte en verbeterde breete in de caert te stellen. Uit dese bevinding is ook geble ken dat Wy wel 4 graden Oostelyker warenals onse gegiste lenkte uytwees, by gevolg dat onse voorhene bedugting van in de bogt van Guinea te vervallen seer gefundeert is geweest, van desen middag bevonden wy te wesen op de Zuyderbreete van 21 graden 21 minuten en op de lenkte van 351 graden 29 minutenvolgens ons nieuw en verbetert bestekde cours was Zuyd- West ten Westen, de wint Oost-Noord-Oosf en Noord oost, met een bramseyls koelte en aangenaam weder. 5. Gisten wy te wesen op de breete van 22 gra den 24 minuten besuyden den ^Equinoctiaalen op de lenkte van 349 graden ^17 minutende coers was Zuyd- West ten Westen 28§ taiylde wint Oost ten Noorden en Noord-Oost ten Oostenmet een slappe en frisse bram*?

Archief | 1838 | | pagina 31