88 1722. 25 February waeyen, tot een zeyn (soo wy presumeerden) dat het volk van land naer boord zich soude vervoegen. Wy ondertusschen met een slap koeltje naderendeheb ben de Prince Vlag, met hel cyfer of merkteyken van de "West-Indische Compagnie laten waeyenoïn te kennen te gevenwat volk wy waren middeler- wyl alles besorgende 't geene tot onse bescherming noodig was in cas van een Zeerooverof die de rheede ons soude hebben willen bedisputeren. Bus dan al sagtjes voortseylendeen het Schip, wegens syne opdoening en vertooning, een weinig onderscheydent» lyker kunnende siensoo ontstond onder onse Officie ren een geschilsommige meynden dat het Spaansch maeksel verbeelde en van monture als wyanderen ter contrariedat het onsen afgedwaelden metgezel T HIE N H OV E N was. Doch dit geschil wierd einde- lyk getermineerd door de aenkomste van de chaloup van het ten anker leggende Schipalwaer Capitain Cornelis Bouman in was, die van de wal naer syn Schip roeyende op het gedaene zeynen ons in 't gesigt krygende, ons aanstonts kende en aen boord overkwamons vervolgens bekend makende dat hy door donker en regenachtig weder wel 20 my- len bewesten Jan Ferdinand was geweest, en na dat hy het by de wind Oostwaerts hadde opgehaelt, ten laetsten daegs te voren aldaer ter rheede was geko men. Eyndeling syn wy ontrent het 10de glas van de agtermiddag-wagt op de diepte van 48 vadem ge ankerd doch door dé sware windendie van het hoog gebergte met groot gewelt neervallendeurgaen- de, waeren genootsaekt dieper in de baey te korten cu 1722. 25 February 89 en ons te vertuyen op 35 a 36 vadem steckgrond alwaer wy vast bleven leggen tot den I7den Maart, dat wy vertrocken ter uytvoering van onse eerste Kruystogt in de onbekende Zuyd-Zee, hebbende on dertusschen ons voorsien van alle noodwendigheden die daer te bekomen syn, te weten: uytnement goed water en brandhout, alsmede gevlekte visdie in de pekel eenige uren gelegt en daernae gedroogt synde lang kan goed gehouden worden tot gebruyk, en die in sulken grooten overvloed isdat vier mannen met den hoek in staet syn om in twee uuren voor hon- dert koppen soo veel te vangendat sy voor een mid dag- en avondmael genoeg hebben, gelyk de onder vinding ons sulx geleerd en bevestigd heeft geduu- rende den tyd van ons verblyf aldaer, mitsgaders van goeden traan, die wy kookten van zeehonden, welke in een onnoemlyke menigte by duysende op het strant en klippen te bekomen syn, ook van zee leeuwen zynde seer groote monstreuse beestenter swaarte van twee, drie a vier duysent ponden. Wat voorts de andere behoeftens van verversching, betreft dat selve is ingevolge de beschryvingen van twee Eir- gelsche Journalen, het eene van Capitain Woodes Rogers, het andere van William Dampiernaer de wyse der Romans geschikt en voorgesteltalsoo de groentedie wy vonden met ons Meigras en de kool met de steelen of stroncken aan de onse die wy in Holland op straet wegwerpen, seer gelyk syn. Wat nu ten laetsten de bokken en geyten concer- neert, deselve konnen gesien, doch niet bekomen worden, dan met gevaer van 't leven, gelyk sulks

Archief | 1838 | | pagina 65