1722. 17 Maart gebleken is aan de botteliers-maat van 't Schip Thi ENHOVEN die in 't vervolgen van deselve als daerop ter jagt met andere uytgegaen synde van eene rots te barsten is gevallen. Om van dit Eyland een concept te konnen formeren so is des- selfs afbeelding hier tusschen ingevoegt. Maart 1722. 17. Nae onse provisie van het noodige opge- daen't Schip van huyten en onder schoongemaekt, 't wand geteerten alles in behoorlyke staat herstelt hebbende, ligten onse ankers en gingen onder seyl, cours stellende (nae dat wy uyt de baeyen van het höoge land warenvolgens onse getrockene Resolutie op deo 15den deser, welkers inhoud hierna woorde- lyk sal volgen) regt West-Noord-West. Peylden met Zons ondergank het kleyne Eyland (dat ontrent een inyl aen de Zuydwestkant van het groote Eyland af legt, en 't welk hy Capitayn Schouten abusive ge nomen is voor het tweede van Juan Ferdinande» Eyland en) Zuyd-Zuyd-OostOost 7£ myl van ons. Wy hadden seer schoon weder met eene frisse koelte uyt het Zuyd-Zuyd-*Oosten* 18. Bevonden ons met Noorder Zon op de Zuy- derbreete van 32 graden 56 minutenen op de gegis te lenkte van 296 graden 23 minuten. De cours was West-Noord-Weèt<de wind Zuyden en Zuyd-Zuyd- Oost met een bramseyls koelte en helder weder. On- 1722. 18 Maart91 Qntrent het 7de glas van de dagwagt peylden wy het Westelykste Eyland van Jan Ferdinand('t welk in je Kaarten te Zuydelijk geplaetst is) na gissinge 7 mylen Zuyd-West ten Zuyden van ons. Raad der drie in Compagnie seylende Schepen, gehouden aen 't boort van 't Schip den Arend, ter presentie van de ondergeschreven hoofden de- "ser Expeditie. Sondag den 15 Maart 1722. Den President aen dese Vergadering voorgestelt hebbende de noodsaekelykheyd die er vereyscht wort tot het beramen der coursennae dat Wy van de rheede van dit Eyland van Juan Ferdinando(alwaer wy tegenwoordig ten anker leggen) sullen syn ver- trocken oin onse kruistogt in de groote onbekende Zuyd-Zee aentevangenen met de vereyschte voor- sigtigheit te expedierensoo syn ten dien eymde ge- examineert en nagesien de Zee-Kaertenals onsè wegwysers. Su!x met eenparigheit van stemmen goet- gevonden en vastgestelt isde navolgende seylagie- ordre (by toelating van wind en weder) exactelyk' te observerente wetendat men vertreckende van dese rheedede cours sal stellen West Noord-West, en daermede tot wy gekomen sullen syn op de Z'uyder polus hoogte van 27 graden 20 minutenen dat riien in lenkte 16 graden verandert sal wesen. Voorts wanneer wy ons aldaer bevindendan regt West aen te stevenen tot soo lange toe datt-men nog 15 graden in lenkte verandert is. En ingevalle wy als als dan geen Deze afbeelding ontbreekt.

Archief | 1838 | | pagina 66