102 1722. 6 April. 9de glas van de naemiddag saegen wy van verschey- de plaetsen rook opgaen, waeruyt men besloot dat hetselve van menschen bewoond wierd. Derhalve is goed gevonden zeyn te doen, om met de Capitainen van de andere Scheepen te overwegenof het niet noodsaeklyk was een landtogt te ondernemen, ten eyndeom van dat land behoorlyke kennisse te be komen wegens desselfs inwendige gestelthëydwaer op beraemd en beslooten is dat beyde de chalonpen van de Scheepen den Arend en Thienhoven wel bemand en gewapendnaer land soudcn varen en een Bekwame plaets ontdekkenom met booten volk aen land te brengen en de gronden te peylen. Dit besluyt genomen synde hielden wy met onse Scheepen dien nacht af en aen de wal. Welke Reso lutie de navolgende is. Raad van de Hoofden der drie iq compagnie seylende Schepen, gehouden aen 't boord van 't Schip den Arend ter presentie van de ondergeschrevene. Maandag den 6 April 1722. Den President voorstellendehoe dat wy nu ge komen sijn aen het Zandige Eylandtot op een af stand van ontrent twee mylen't welk Oostwaerts legt (hoewel voor alsnog buyten ons gesigt) van de strekking der kust of streek lands daervan de ont dekking een gedeelte onser Expeditie isen dewyl van ons is gesien dat van verscheyde plaetsen rook opgegaen iswaeruyt met reden beslooten mag wor den dat het voorschreve Eylandhoewel het sig zan dig Paasch Eiland. jqij drg en ^or VGrto0ilt 9 echter van menschen bewoond word j soo doet den President propositieom aen geen versuym en negligentie schuldig te wesendat men van dese nacht sal af en aen houden meé onse Schee pen, em in het aenkoraen van den dag, met twee welbemande chaloupen, behoorlyk gewapend (opdat menin cas van vyandelyke ontmoetingin staet van defensie soude syn) naer land te vaerenen aen de bewoonders alle vriendelykheyd betoonende, tragten te sien en te ondersoekenwat deselve tot cieraed of tot iets anders dragen en gebruyken, alsmedeof daer eenige verversching van groente, boomvruchten of beesten by ruyling te bekomen syn. Waerop ge delibereerd synde, is hetselve met gemeene toestem ming geapprobeerd en goedgekeurd; en voorts vastge steld dat beyde de chaloupen van 7t Schip den Arend en T ai enb ov e n met den dag sullen vertrekken, en dat de Africaansche Galef, tot dekking en bescherming (des noods) deselve cha loupen soo dicht aen land sal volgen als 't mogelyk en raedsaem is. Aldus geresolveerd en gearresteerd in 't Schip en ten daege als boven, (was geteykend) Jacob Roggeveen, Jan Koster, Cornelis Boüman, Roelof Rosendaal.'' 7. Was 't heel ongestadig wedermet donder weerlicht, slagregen en veranderlyke winden uit het Noord-Westen, en ook stilte, soo dat onse landtogt tér uytvoering niet konde werkelyk ondernomen wor den* In de voormiddag bragt Capitain Boüman, (al- soo een canoe van 't land naer syn Schip toekwam) een

Archief | 1838 | | pagina 72