104 1722. 7 April een Paasciilander met desselfs vaertuyg aen ons boord die gansch naekt wassonder het minste deksel te hebben voor t geene dat de eerbaerheyt weygert klaer der te noemen. Dit arm mensch toonde seer verblyd te syn van ons te sien en verwonderde sig ten hoo sten over het maeksel van ons Schipen 't geene hy daer ontrent aenmerkte, als de groote hoogte der mastende dikte der touwende seylenhet canon 't welk hy naeuwkeurig betastte, en voorts van alles wat hy sagmaer bysonderlyk ook wanneer syn aen- gesigt in een spiegel aen hem vertoond wiertsoo sair hymet een schielyke terugtrekking van 't hoofd naer de achterkant van den spiegel, apparent om deoorsaek van die vertooning aldaer te sullen ontdekken. Na dat wy ons nu met hem en hy met onsgenoeg ver- maekt hadden stuurden wy hem in syn canoe weder naer land, begiftigd synde met twee blaeuwe snoeren coraelen om den hals, een spiegeltje, een schaertje, en andere diergelyke kleynighedendaerin hy scheen bysonder behagen en genoegen te nemen. Maer wan neer wy dit land op een kleenen afstand genaderd wa ren soo sagen wy onderscheydentlijk, dat de be- schryving van het Zandige en Laege Eyland (so'ó door Capitain William Dampiervolgens het ver-hael en getuygenis van Capitain Davisals door den Jour- naelhouder Lionel Waferwiens Dag-Register van dese en andere ontdekkingen de gemelde Dampier door den druk heeft wereltkundig gemaekt, en als een voornaem ornament in syn eygen boek, begrypende alle syne land- en zeetogten, geinsereert) met onse bevinding in het minste deel niet gelykvormig was, noch- Paasch Eiland|Q5 nochtedat hetselve dat land insgelyks niet konde wesen, dat de gemelde on dekkers getuygen 14 k 16 mylen van hen gesien soude syn, en sig uytstrekte buyten hun gezigt, synde een reeks van hoog land, en van 't welke den gedagten Dampier hetselve uyt- meet en oordeelt te syn de hoek van 't onbekende Zuydland. Dat dit Paaschland het Zandige Eyland niet kan wesen, blykt hieruyt, omdat het zandige kleyn en laeg isdaer ter contrarie het Paaschland in syn omtrek bevat 15 k 16 mylenhebbende op de Oost en Westhoekdie ontrent 5 mylen van den an deren afgelegen syntwee hooge heuvelendie lang- saemelyk nederdaelen en op welkers vereeniging der vlakte nog drie k vier kleyne hoogtens synsoo dat dit land van een tamelyke hoogte isen verheven boven het bereyk van het geweld der Zee. Dat wy in den beginne, van een verder afstand, het gemelde Paasch Eyland als zandig hebben aengesiendaer- van is dit de reden dat wy het verdord grashooy of andere versengde en verbrande ruygte voor soodanig hebben gedebiteerdvermits desselfs uytterlyke ver tooning geen ander denkbeeld konde veroorsaeken dan van een ongemeene schraal- en magerheyden dat de ontdekkers daerom aen hetselve den naem van zan dig hadden gegeven. Derhalven is uyt het geavan ceerde ligt te besluytendat dit ontdekte Paaschland een ander land sal syn, en 't welk oostelyker legt, als dat laijddat een van de oorsaeken onser Expe ditie is, of anders souden de ontdekkers in hunne bè- rigtensoo mondeling als schriftelyk gedaenheel fa ciei van leugen konnen overtuygd worden. 7* 8.

Archief | 1838 | | pagina 73