*38 1722 14 Mei. niet onkundig synmaer dat sy de beantwoording doen- of omitteeren naer welgevallen. Sagen wederom veel vogelen van alderhande soortook een menigte visch. 14. Hadden de bevonden breete van 15 graden 6 minuten Zuyd, en de gegiste lenkte van 233 graden 19 minutende cours was Westde wind. Oost-Zuyd- Oost en Oostmet eene frisse bramseyls koelte en een suyveren hemel. Sagen uytnemend veel vogelen en visch. 15. Was de gegiste Zuyder breete 15 graden 6 minuten en de lenkte 231 graden 44 minutende cours West 23 mylende wind Oostmet een slappe en bramseyls koelte. Wy syn ten uytterste verwonderd dat het Konden Eyland nog voor de boeg niet geko men is. Want hetselve gecarteert leggende op 238 graden, volgens de gehoudene route van Capitain Schoutenin eene afteykening of Zee-kaartje van des- selfs Journael te vinden, en dat wy reeds op 231 gra den gekomen syn, namentlyk, met soodanige Zee kaarten die van het syne geen* meerder verschil heb ben dan de lenkte van eene graad; soo syn onse ge- dagten eenigsins verward om een goed besluyt te ma ken; bysonder als men aenmerkt, dat onse cours in- diervoegen gerigt is geweestdat wy omtrent 80 mylen beoosten het Konden Eiland met ons bestek waren eer wy van 15 graden Zuyder breete Westwaerds on se steven gewend hebbenvervolgens op 15 graden en eenige minuten voortseylende regt West aen tot op 238 gradensynde de longitude van het gemelde Kon- den Eylandsoo is !t onbegrypelykdat wy dat Ey land 1722. 15 Mei139- land niet ontdekt hebbente meer dewyle de Schepen TBIEXHoVES en dex Abexd twee groote my len van een gesepareerd waerenregt Zuyden en Noor den van den anderen, houdende DE AfrïCAANSCHE QALE Ydie vooruyt seylde, in 't midden van ons frèyden. Naer welke afgeseylde lenkte van 238 gra denwy noch ruym honderd mylen by de cours van West gecontinueerd hebben op deselfde polus hoogte van 15 graden 12 minuten, immers soo na het moge- lyk wasen echter tot heden dat Eyland voor de ste ven niet krygendesoo is 't ligt te denkendat wy radeloos moeten synaengesien onse wegwyserna mentlyk het Journael of Dag-Register van den opgè- meiten Capitain Schoutenons niet brengt (volgens syne belofte) ter plaatse van onse begeerte. Derhal- ven wanneer wy op 230 graden lenkte sullen geko men wesenen dan insgelyks het Eyland zonder grond (in cas wy het Honden Eyland mogten gepasseerd syn) niet in 't gesigt krygenben ik voornemens ver gadering te beleggen van de Capitainen en Opper- stuurluyden der drie Schepen, om met den anderen rypelyk te overwegen wat noodig sy in 't werk te stellen tot uytvoering onser Expeditie en Kruystogt. 16. Bevonden met Noorder Zon te syn op de breete te 15 graden 8 minuten Zuyd, en op de gegiste lenk te van 229 graden 46 minuten: de cours was West, de wind OostNoord-Oost en Noordenmet een bram seyls koelte, goed weder, hoewel somtyds een regen- buytje. Deeden op den middag zeyn om Breeden Raad tc houden met de Capitainen en Oppcrstuurluyden der re&-

Archief | 1838 | | pagina 90