140 1722. 16 Mei. respective Schecpenals wanneer ook den President aen beyde de gemelte Capitainen gevraegt heeftdoor wat reden sy gepermoveerd en bewogen wierden om de gedaene zeynen van den negenden en twaalfden deserniet te beantwoorden die daarop met seriense betuygingen repliceerden, deselve niet gehoord te hebben, waerop den President in Vergadering haer ernstig vermaende om in het toekomende niet te man keren in hunnen pligt, want tot wederlegging van het geallegeerdewas alleen maer te avanceeren dit volgende peremptoire bewys, dat, indien 't waarach tig sydat de zeyn-schooten niet gehoord synhoe het dan mogeïyk is 't effect van deselve te gehoorsa- menwant niet hoorendehadden sy met voort te seylen moeten continueerenen niet onder de wind steeken om te dryven of te wenden naer de hoedanig- heyd van het zeyn: dan om geen verder beweging te maeken is d' Excuse voor quasi satisfactoir aengeno- men. De woorden der getrocke Resolutie syn dese: Raads-Vergadering der drie in compagnie seylende Scheepengehouden aen 't boord van 't Schip den Arendpresent Mr. Jacob Roggeveen, President; Capitain Jan Koster, commanderende op het Schip den Arend Capitain Cornelis Bouman, voerende het Schip T h I e N H ov E n 9 Capitain Roelof Ros endaal, 't gesag hebbende op het Schip de Africaansche Galey9 mitsgaders alle de Opperstuurluyden van gemelde drie Scheepen. Sa- 1722. 16 Mei. 141 Saturdag den 16 Mey 1722. De President heeft desen Rade voorgedragenhoe flat de drie in compagnie seylende Scheepen (volgens Resolutie van den 21April jonstleden) met de cours van Noord-West te stevenen tot op de Zuyder polus hoogte van 15 graden 12 minutendie breete bekomen hebben op den 2 deserals wanneer (naer de inhoud van gedagte Resolutie) van cours veranderd en regt West gestuurd is: synde als toen op de gegiste longi tude van 244 graden 3 minuten dus voort seylende syn wy in die hoope en verwagtinge geweest, dat men het Honden Eyland, leggende op de gemelde breete van 15 graden 12 minuten, en op de gegiste lenkte van 238 graden (gelyk sulks blykt uit de woordelyke text van het Journael van Capitain Wil- Urn Cornelissen Schoutenmitsgaders uyt het afge- teykent Kaartje wegens syne route of Kruystogt in de Zuyd-Zee, en 't welk, in het gemelde Journael geiü- sereerd en gebonden is', synde de editie van den jare 1646) souden voor de steven en in 't gesigt krygen, als het verschil van beyde die lenktens afgeseyld sou- de wesen. Dan 't effect van die hoope en verwach ting niet erlangendesoo hebben wy blyven continu eren West aen te boegen op de latitude hier boven geëxpresseerd tot hedendat wy ons bevinden op. de gegiste lenkte van 228 graden 33 minutenvolgens de mediatie der drie Schepensoo even opgemaekt monteerende eene verbeyd van ontrent 230 mylen. Zoodat wel te wenschen was, dat de waere oorsaek ontdekt konde worden waerom wy het gemelde Hon-

Archief | 1838 | | pagina 91