144 1722. 17 Mei. 17. Was de gegiste Zuyder breete 15 graden 8 minuten, en de< lenkte 228 graden 23 minuten, de cours West 20 mylende wind seer variabelals «til, Noord-Oost, Noorden, West, Zuyd-Oost, Oost, Oost-Noord-Oost, wederom Noorden en Noord-Oost, bramseyls ook marseyls koeltetravadig weder met xegen. Saegen kroosmeeuwenen onder die een swarte vogel met een witte borst, welke by veele onbekend was en by andere gehouden wierd voor een watersnip of diergelyke soortgeevende een fluytagtig geluyd. 18. Deeden het zeyn aen ons geselschap van land -te sien in 't eerste glas van de voormiddag-wagt leggende regt vooruyt in het Noorden ten Westen nder gissinge 6 mylen van ons. Gisten des middags te syn op de hoogte van 15 graden 8 minuten Zuyd, en op de lenkte van 227 graden 19 minuten: de ge koppelde cours was West 15§ mylde wind heel Noordelyk, Westelyk en Zuydelyk, marseyls en bram- seyls koelte met trèvaden. Ontrent het 4de glas van deselve wagt konden wy het land van 't halve dek eerst in 't gesigt krygen op een afstand van 4 mylen synde seer vlak en laeg; met Noorder Zon peylden hetselve in het Noorden 2§ myl van ons. Wy heb ben (seer verheugd synde) dit land bevonden te wesen (ingevolge de beschryving van den Journaalhouder, concerneerende de voyagie van Capitain Willem, Cor- nelissen Schouten) het Konden Eylandwelkers lenk- 1722. 19 Mei. 145 lenkte 11 mylen desselfs breete omtrent myl bevat staande vol geboomtedie oen uytnemend aengenaem sigt geven, doch van binnen mèt sout water be dekt, soo als van steng gesien wierd. Dit Eyland ligt naer de gissing van gedagte Capitain Schouten 925 mylen van de vaste kust van Peruen volgens de gemiddelde lenkte der drie in eompagnie seylende Scheepen, van deselve Peruaansche kust regt Oost- waerds van ons, 1100 mylen, welk.verschil seer veel bekommering veroorsaekt heeftomdat het ons onmoo- gelyk toescheen, dat wy het selve zouden hebben kon- nen passeren sönder gesien te worden mits dat het behoorlyk op de Züyder polus hoogte van 15 graden 12 minutenen naer waerheyd gelegen was. Omtrent het 8ste glas van de namiddag-wagt peylden het ge melde Eyland 2§ myl Zuyd-Zuyd-Oost van ons, stel den alstóen onse koers regt West aen. 19. Gaf de Africaansche Galeydie vooruyt seylde, het zeyn van land of droogte te sien, in het begin van het 2de glas van de honde-wagt waerop wy aenstonds onder de wind staeken en zeyn deeden om te wenden. Dan de Af ri c AANSCHE GALE Y vastraekende verwittigde ons van syn on geluk door noodschootensynde twee kort op den an deren met drie vuren in het fokke-wandsoo dat wy illico onse chaloup hem toesonden tot hulp, en prey- den het Schip Thienhoven om desgelyks te doen, gelyk op stond geschiedde. Middelerwyl continueerde de Ga ley in het doen van noodschootentot een teykendat hy nog niet vlot wasmaer vast bleef Men zie op 't laatst van den 27 Mei, waar dit Eiland niet voor het Honden. Eiland erkendmaar het Bedrieglijk Eiland genoemd wordt,

Archief | 1838 | | pagina 93