32 toegeschreven durf ik wel als waarschijnlijkdoch niet als zeker stellen te minderdaar er zoo vele namen van Deensche Vorstenals die van Halfdan HemmingHorik Harald enz.met dezelfde voor letter aanvangen. Wanneer ik mij niet door verkeerde gissingen heb laten wegslepenkomt het Imij voordat bij het ge mis van eenige overblijfselen der Denen en Noorman nen in de Nederlandenhet aanwezen dezer Noord- sche Munten als zeer belangrijk kan beschouwd wor den, en dat vooral het gouden Muntje van Heriold aanmerking verdient. Ofschoon in geen onmiddelijk verband staande met het door mij behandelde onderwerp, meen ik echter deze gelegenheid te baat te mogen nemenom UI. M. H. ook bekend te maken met eenige andere voor werpen welke ter zelcer plaatse en meestal ter zeiver gelegenheid als de Muntenzijn gevondenen die mede strekken kunnen oin de vroeger bij Domburg be staan hebbende bevolking te leeren kennenen eeni- germate den graad van derzelver beschaving en van der- zelver vorderingen in kunsten en wetenschappen te beoor- deelendeze voorwerpen zijn de volgende: Een fraaije antieke koperen Sleutel, welke in 1812 is gevonden, zijnde aan de bovenzijde als een ge wone Sleutel rond, doch aan den onderkant geheel plat bewerkt. (Zie pl. 4 no. 1.) Eene 33 Eene kleine Urne van graauwe kleur uit zware klei gebakken en van eenvoudige bewerkingwaarop echter nog sporen van vroegere versiering door ruitvormende strepen te zien zijn. Dezelve is hoog 8§ Ned. D. en heeft een diameter van na genoeg 9 duim. (Zie pl. 4. no. 2.) (z) Deze Urne werdvolgens opgave van den Heer A. van der MeuleBurgemeester van Domburg, gevonden op de in 1817 ontdekte begraafplaats van 41 Lijkenstaande tusschen de beenen van een derzelve aan het voeteinde. De Urne was toen ge vuld met eene onkenbare natte stof, naar afgewre ven slijpsteen gelgkende. Dit potje wordt te Dom burg op het stadhuis bewaard, (a) Een veerkrachtig koperen werktuigvrij sterk met kopergroen en een schoon antiek vernis bedekt zijnde een ring in het werktuig gevat. No. 3. Onderscheidene Fibula's en Gespen of fragmenten van dien, als: Eene fraaije koperen bewerkte Fibulawaarop nog verguldsel zigtbaar is. No. 4. Eene 3. (z) De Urne is verkleind afgebeeld doch alle de andere voorwer pen zijn in derzelver natuurlijke grootte gebragt, (a) Men zie over soortgelijke kleine Urnen en derzelver vermoe delijke bestemming het werk van den Heer L. J. F. J anss en. Ge- denkteekenen der Germanen en Romeinen enz, bladz,i6, 38 en volg.

Archief | 1838 | | pagina 20