113 setinplaatten of offerhoogten of wel aan beide tevens Dit was naar Germaansche zede. Trouwens op de Germaansche offerplaatsen worden gewoonlijk ook gebroken aardewerkallerlei beenderen, asch vuur- steenen enz. aangetroffen; dus juist belgeen men in de bergen vond, en waarmede ook het verder ont dekte wel is overeen te brengen vooral de stee- nen vloer en de walvischwervel met sporen van bijl en vuur tevens enz.2). Met deze opvalling stemt ook de ligging dier bergen goed overeen. Zij lig gen trouwens doorgaans in afzonderlijke blokken aan allo zijden door wegen omringd. In derzelver nabijheid worden veelal oude kerken aangetroffen welke men weet dat de Christenzendelingen gewoon waren op te bouwen bij of in den omtrek van oude offerplaatsen, stralegémalezoo als Gram mate zegt: Euangelistis nostris admodum familia- »ri, quo perversorum daemonum cultus in pium usum redirent 3)." Ja zij komen overal ulzoo voor, dat zij schijnen met drietallen in zekere be paalde betrekking lot elkander te hebben ge staan 4). Maar waren deze bergen vroeger alleen 1) Zie Lcitfudcn zur Nordischcn Jltcrtliuniskunde hercusge- geben von der Kon. Gcselscli. für A'oid. AlterthkKopp. 1337; s. 28 ff. eu vergelijke het bovengezegde bl 44 2) Yg. Kleum s. 345. Vg. 326, 3) boven bl. 13, 14, 4) Hen vindt trouwens: a. Op Zuid beveland te W em elding en twee zware bei gen ten Z. en N. van de kerk de een bijna weggegraven 14 el hoog, de andere zeer gaaf, 10 el hoog en nog niet onderzocht. De kerk zelve is op den derden gebouwd. Te Kibe tinge lag de kerk oorspron- 8

Archief | 1845 | | pagina 133