123 solien Völker der Unigpgend befunden babe. Die- se Insel war der Sitz der Verehrung Odins, des- sen Bild Willebrord umslürzle welcber das wEvangelium in Seeland verkündete." De hoofd zaak ten dezen, dat Walcheren een hoofdzetel van eerdienst is geweest voor de bewoners van de ze streken stemmen wij volkomen toe. Het verdere echter eisclit nadere bepaling. Een beknopt on derzoek naar de stammendie Zeeland bewoonden vóór en tijdens de invoering des Christendomsis evenwel bier voor onmisbaar. In het begin van onze jaartelling was bet gehee- le kustenland van Znidholland af tot aan Boulogne toe bezet door de Morinen een volksstam die, omdat zij geene Germaansche wasvoor Keltisch wordt gehouden 2). Ook lag de porlus Itius op de Vg. Bildebdyk G. d. V., I). I, LI. 231 en Roijaabds, G. der invoer, van liet Chrb!. 37, onder de Noordel. Nederlanders; Dewez T. I., p. 6en Warnkönig Ilist. de la Flandretraduit par Gheldolf, T. I., p. 115, 116, onder de Zuidelijken. s) Eigenlijk is derzelver herkomst onbekend. Vermits het Ge nootschap ook de beng ten van oude schrijvers verlangt, welke voor ons onderwerp iets kunnen bijdragen zoo zullen wij hier en vervolgens de meest bijzondere plaatsen mededeelen. Ammiahus Marcelloüs, L. XV., c. 9 p. 97, Ed. Par. 1681, de verschillende opgaven omtrent de herkomst der Galliërs mededee- lende, zegt: Regionum autem incolae id magis omnibus adseve- b rant, quod etiam fios legimus in monumentis eorum incisum Amphitruonis filium Ilerculem ad Geryonis et Taurisci saevium tyrannorum perniciem feslinasse quorum alter Hispanias, alter B Gallias infestabat; superatisque ambobus coiisse cum gcncrosis tfeminis suscepisseque liberos plureset eas partes quibus impe- y> ritabant, suis nominibus appellasse." Edseliüs heeft Pracp. EvavgL. VI., e. 10, p. 275279, een

Archief | 1845 | | pagina 143