129 Bij den strijd tegen den overhccrschingszin der Franken schoten inlusschen de Friezen, die inzon derheid de oorspronkelijke Germaansche instellin gen en begrippen handhaafden, al meer en meer te kort. Ook de Zeeuwsche eilanden geraakten onder het gezag der Franken. Wii.lebrord trad op Walche ren aan land en wierp er een afgodsbeeld omver. Be naam van den afgod wordt door Alcuinus niet genoemd De 24e Abt van Epternach Theofried geheeten, die in het begin der 12e eeuw leefde, en dus vier eeuwen jonger waswas de eerste die hem Mercurius heeft genoemd2); en is gevolgd ge- hart van Walcherenin 833, gesneuveld was, werd Leupold sue- voruvi comitis filius tot krijgsbevelhebber aangesteld. Van hem stamde het geslacht van Borsselen af. Comes Walachriae en Comes Suevorum schijnen alzoo bijna synoniemen te zijn. t) Hij zegt alleen: Venit in quandara villam Wulachram no mine, in qua antiqui erroris idolum remanserat. Yita Wille- brordi apud Ladr. Sur. in sanct.Torn. VI, 7 Nov. 2) De vita Willebrordicap. 13. Hij vertelt evenwel ten zelf- den tijde wondersprookjes, zoodat wij van zijne geloofwaardigheid geene hooge gedachten kunnen hebben. Men oordeele uit het vol gende: Detestandus autem delubri custos micantem gladium vibravit ac venerandum antislitis caput gravi iino lethali ictti vulneravit» Testis est usque hodic sanguis eiusdem in Basi- licaquae Wescapella appcllatur fusus et conspcrsus in aliaris crcpidineT Et quia mirabiles eluviones maris subruerunt littora conligua, mirabilis in sanctis suis dominus, per eximii prophetae sui Willebrordi mcrita, mira bil iter excursus eius compescuit dispéndia. Vir enini, omnium virtutuin speculum, per itineris sui baculum, iuxta commune tolius provinciae tes timonium, in continenti traxit sulcum ut sibi visum est, suffi- Dcientein et congruum et ilium in Jesu nomine posuit mari metam et Icrminum. Ex er evil e vcsllgio congesta moles avenue instar muri firmissimaquarn congestionem sua lingua Dunen 9

Archief | 1845 | | pagina 149