134 De civilates worden trouwens opgenoemd van de monding af stroom opzoodat bij de castra Herculis niet is te denken aan de plaats van dien naam op de kaart van Peutinger welke ver van de zee verwijderd was. Daarenboven werd deze Stad, of ten minste van stedelijke regten voorziene plaats voor een 'HpaxXeou; tpyov, een Herculisch gewrocht, gehoudenweshalve zij iets bijzonders moet heb ben bezeten. Dit een en ander doet denken aan het eigenlijke Walcheren of de tegenwoordige westelijke zijde van dat eiland, beschermd door de duinen welker verrijzing ook de middeleeuw- sche legende op rekening zette van dien God, die zich als den Maglige doet kennen in zijne hei ligen hetgeen wel voor niets meer zal kunnen gelden dan voor eene Christelijke opvatting der al oude Heidensche overlevering. Die streek, vroeger door de Romeinen bezeten blijkens onze monumen tenwas in 286 en later door Franken en Saxen overmeesterd geworden daar vond men ook de Romanortim portus, welke naam nog in de Room pot bewaard is gebleven; en dat vroeger aldaar ook Hercules vercering bestond, is boven allen twijfel verheven. Onze monumenten zijn ten deze beslis sende. De latere betrekkingen van dien oord strek- de uitgave, de afgedrukte bladen der 1°. Bijl. toe te zenden, op dat ik van dezelve t. d. p. gebruik mogt kunnen maken. Ik moet inlusschen den lezer lot het stuk zelve verwijzen vermits ik niet meer heb mogen doen dan aanstippen en voorts op enkele punten uitbreiden en verstei'kcn. Vg. bladz. 125.

Archief | 1845 | | pagina 154