189 Brittannie, terwijl een vaartuig1 door riemen ge- dreven er anders 24 toe noodig heeft. Na dat ei- land te hebben aangedaan keeren zij dadelijk «terug, en de booten zijn dan, om dat de zielen «ze verlaten hebben, zoo ligt, dat zij ter naauwer- nood op bet water drukken. Zij zien evenwel «niemand, noch gedurende den overtogtnoch bij «de ontscheping; maar zij hooren, volgens bun zeggeneene stem, welke de namen en waardig- beden opnoemt van de zielen der gestorvenen die in de booten waren van gehuwde vrouwen werden ook de namen der mannen genoemd." Er is in dit verhaal veel onbestemds en zeker ook veel verdichts. De kustaanwijzing is onbepaald. Procopius kan op andere kusten bet oog hebben ge- bad maar bij kan toch ook de Zeenwsche en Vlaamsclie kusten hebben bedoeld en er is veel het geen biervoor pleit. Hij schreef ongeveer bet jaar 533, toen bet Christendom reeds heerschende was in Frankrijk, terwijl in Belgie en Noordnederland nog de oude Goden vereerd werden. Nu doet zijn ge heel verbaal denken aan bedrijven van nog bestaand heidendom, bepaaldelijk aan uilvaartsplegtigheden omtrent welke men hem niet volkomen wilde in lichten. Daarenboven waren in bet land der Mo- 1) Jon an ne au notice svr le paradis des Gaulois in de Mém. de VAcad. Celt., III., 134. en in de aarïtt. op de Saint Maks notice sur le lac de Grandlieu etc. V. 93, tracht te bewijzen dat dit volk de omstreken van IVantes bewoonde. Ilij overdrijft echter zijne mee ting aan welke de Menhirs reeds zeer ongunstig zijn, door er de lauden tot aan den mond der Loire bij te voegen.

Archief | 1845 | | pagina 209