192 gekenmerkt door eenezon; Iafnhar onderscheidt zich alleen dooreen meer jeugdig voorkomen en het derde beeld is een vrouwenbeeld Wij vinden dus hier het omgekeerde van de Domburgsche tri ade. De afbeelding staal in verband met de Ed- damylhc. Gangler reist, volgens deze, teneinde zich bekend te maken met de Asen en ontvangt door drie stemmen antwoord op zijne vragen. Zij ne eerste vraag was: Wie is de oudste endevoor- naams te der Goden?" Er werd geantwoord: In onze taal heet hij de Airader, doch in het oude Asgard heeft hij twaalf namen." Op de vra gen waar is Hij wat vermag Hij en wat heeft Ilij verrigt?" werd gezegd: Hij leeft van alle eeuwen en regeert alles." De tweede slem voegde erbij: Hij maakte den hemel en de aarde, de «lucht en alles wat er onder is;" en de derde: aliet «grootste is evenwel dat Hij den mensch heeft ge- maakt en dezen den geest gegevendie overblijft «wanneer men het ligchaam tot asch verbrandt." Geven wij nu aan den ecnen kant toe, dat het kwalijk begrepen gronddenkbeeld van het Evange lie op deze voorstelling invloed kan hebben uitge oefend, aan den anderen zal men toch ook ons moeten toestemmendat de oude Gerrnaansche 1) Naar de afbeelding in Th. Bartïiolini Ant. Dan. in 1689 te Upsal uitgegeven heeft B. Büddingii er eene teekening van gegeven vóór zijne Eddaleer. Wij zijn hem hier voor wel dankbaar; doch betreuren het dat hij zijnen teekenaar heeft veroorloofd er eeni- gen smaak aan te geven." liet prentje heeft hierdoor veel van zijne waarde verloren. Yg. Grimm Myth. s. 110693.

Archief | 1845 | | pagina 212