207 voerde Zeeuwsche monumenten, want Skade en Hela waren jageressen, de eerste op dieren en de laatste op rncnschcn. Het middcleeuwsclie bijge loof beeft beiden vermengd en vereenigdin Sle. Walburgis aan wier dood de nieuwbekeerden zich moesten herinneren op den 24 Februarij wier hoofdfeest evenwel inviel met het Nerthus-/refi op den 1 Meiwelke dag om deze reden alleen Sinte fValburgisdag werd genoemd wanneer de heksen op katten of bezemstokken door de lucht renden om in den nacht met haar feest te houden. Door deze opvalling komt er éénheid in den bajert en verklaart zich ons monument n". 16 als van zelve; hoewel er dingen overig blijven, die wij nog niet beslissen mogen. Want het ge noemde monument biedt ons bij dezelve eene schoone, wel zinnebeeldige doch levens echt noordsche, voor stelling van Ae aarde 'ux de verschillende. jaargetijdén. Uit eene koude en donkere waterwereld was, door de werking eener raadselachtige vuur- en lichl- urereld al het zigtbare voortgekomen. De winter was dus ouder dan de zomeren het jaar werd in slechts twee helften gesplitst, die met den winter een' aanvang namen. Doch winter en zomer waren Vanir; en de Wanen, met het reuzengeslacht ver bonden. Niordr, als der Wanen hoofd, slaat dus vooraan en opent, als zeegod en wintervorst, in het regter bovenvak, het nieuwejaar. Hij wordt in het linker bovenvak vervangen door Thor, den bebeerscber der omveders en lenteregens, die den zomer voorafgaan. Op hem volgt Fvcyr, de wel-

Archief | 1845 | | pagina 227