238 waarlijk niet gering denkbeeld, en mogen wij aan nemen dat ter opluistering van de Godsdienstige verriglingen bij dien hoofdzetel van eerdienst, welke bij Wii.lebrord's landing nog bestoud het noodige in ruime male voorhanden was. Doch moge al bet heiligdom te Domburg het voornaamste en rijkste in dezen oord zijn geweest, het was niet het eenige, Eugius spreekt 7 en 14 van fana en celli, welke laatste in den ind icul us hut ten genoemd worden en van heilige rotsen, bronnen hoornenkruiswegen en driesprongenwaar men, offers bragt, geloften deed, en bij krankheid ge nezing zocht. YVestekdorp wilde uit de in zwang zijnde volksverhalen van spokende dieren, als hon den, varkens, veulens enz., van witte vrouwen euz., dergelijke plaatsen leeren kennen, en er gevolgen ten aanzien van de vroegere denkwijze uit afleiden. Maar het hulpmiddel is voor Zeeland onbruikbaar. Wiet omdat het daar ooit aan spokende wezens ont broken heeft of ontbreekt: integendeel, men had er en heeft er bij de vleet Een vervaarlijke hond spookt onder anderen nog bij het oude klooster te Zande, onder Hontenisse; maar een dergelijke werd er, vijfentwintig jaren geleden, gezien in den Hoofdplaatpolder nabij het duicelstraatjeterwijl aan den anderen kant van hetzelve een nog vreem der spooksel eene hofstede verontrustte. Wat zou men niet al uit diespokcn bij een duivelslraalje kun nen afleiden 1 maar de Hoofdplaatpolder is eerst in de laatste helft der vorige eeuw bedijkt en dat dui velslraalje is helaas 1 niet veel ouder. Zoo spookte

Archief | 1845 | | pagina 258