244 Met de heilige dieren schijnen gepaard te moeten worden die ware of denkbeeldige wezens en de ge- droglenwelke op sommige wapens voorkomen. Want de do/Jijn, op de monumenten voorkomende, is nog altijd het zinnebeeld van het eiland Walche ren, gelijk de gans liet is van Zu id heveland ter wijl het voormalige eiland WoIfaartsdijIc eengrif- Jioen heeft, die met de haren worstelt, en Schouwen een paar meerminnen die elkander de handen ge ven fabelachtige wezens derhalvedie in het bijge loof overal eene groole rol spelen, en die hier blijk baar ook met watervereering en oude mythen in ver hand slaan, ofschoon wij den zamenhang niet kun nen opgeven. 2). De heilige plantgewassen mogen wij mede niet met stilzwijgen voorbijgaan hoewel de zinne beelden uit hel plantenrijk op de monumenten voorkomende niet altijd even duidelijk kenbaar zijn. Op den Nep tuil us-steen PI. VI. n°. 12, staan hoornen of planten, welke men voor eene soort van nymphaea of waterlelie kan houdenof ook voor een gewas uit de klasse der Rhamnoïden tot welke én de lotus-hoom én onze aalhessen-struik behooren. Het gewas schijnt ook op andere steenen gevonden te worden. Voorts vinden wij op de verdere mo numenten nog kenbaar wijngaardranken met vruch ten pijnappels en mispels, en misschien den rici nuseene wilgensoort uit wier bloesem een heil zaam en genezend vocht wordt getrokken en waar op de mistel groeit, die uit de Edda-mythcn hekend is. Eligius spreekt 9 wel van herbas incantare" en

Archief | 1845 | | pagina 264