254 conservatasen oh meliores actus. Ook heerschte er in de vroegste lijden rondom het Domburgsche middelpunt aan alle zijden bedrijvigheid en leven. Ziet men ten N.men vindt er Haamstede en Zierikzeeeene stad welker oorsprong in den nacht der eeuwen te vergeefs wordt opgespoord. Schouwt men naar het O., men vindt er Middelburgeene stad waarvan hetzelfde geldt. fVestkappel/e's zee- reglen hoe oud en vermaard ook, schijnen slechts uitvloeisels te zijn geweest van nog vroegere instel lingen. En ten Z., vindt men den grijzen Roden burg, ouder dan Bruggeen eeuwenlang de mede dinger van dit middelpunt van den handel gedu rende de middeleeuwendat eerst sedert den val des heidendoms in Belgie, terwijl het in Zee land nog heerschende bleef, als zoodanig voorkomt en eerst na den ondergang ook van het Zeeuwsche zich lot die schilterende hoogte verhief, waarop het een maal gestaan heeft. Aan al de genoemde oude Haamstede op de Poelvoetsncede schijnt ons den naam to hebben van Hay man en Slede want in een brief van 1321 (Mie ris, II. 270), wordt gesproken van duijnpacht onder Haamstede est van haijmannen oft van dalen." De eersten schijnen dus eene bijzondere soort van duinpannen te zijn geweest. Dergelijke wa ren er ook onder Domburgdat in 1294 werd ontheven van het haijmangeschot." Het woord kan worden afgeleid van haam beklemming, waarvan nog liamei. De benaming werd Liter syno niem met vrijlanddoch in eene andere beteekenis als vroonland. Het verdient weiligt opmerking, dat die naam oorspronkelijk aan Zeeland's duinzijde eigen verwant schijnt met Heimdallr in de N. Mythologie, die de bewaker was van de brug, over welke de Asen naar de gerigtsplaats reden, en wiens pligt het was te beletten, dat hunne vijanden langs dezelve in den hemel kwamen.

Archief | 1845 | | pagina 274