260 tig genieten grooten liect hij de Hillewerfhoek. Vroeger schijnt hij ook ten oosten nog een weinig grooler en geheel omringd te zijn geweest door eene graftwaarvan ten Z. en W. de sporen nog overig zijn, en deze graftdoor het eeuwenoude molenwater of eigenlijk de .mulutligemeenschap te hebben gehad de Ilond waarin dit water zich, door de al mede sinds eeuwen bekende Biezeling- sclie haven, uitstortte regt tegen over het Hellegat aan den Vlaamschen oever. Thans vormt deze Eliwerve, in het hart van het eigenlijke Zuid- heveland of de hreede watering gelegen, een afzonderlijke, bijna eironde, blok grondsgeheel door eenen weg omringdop welken niet minder dan acht andere wegen, bijna allen van bepaalde rigting, uitkomen. In het zuidelijk gedeelte van dien blok ligt thans bet dorp Kapelle. Op den ui tersten zuidelijken rand en ten O. van de muluth lag voorheen het grijze slot Bruelis «'twelk (zegt Smallegange) synen oorspronk heeft van een seer «ouden toren, in voortyden gedient hebbende tot een vasligheit en toevlugt der lieden daer ront- »om geseten." Tot in de eerste helft der 14e. eeuw was het wapenschild van dit goed van azuur ge dekt met drie ganzen van zilver en dus kennelijk uit dat van geheel Zuidbeveland herkomstig. Even als het wapen der stad Goes werd het toen eenig- zins gewijzigd naardien Graaf Willem van Hene gouwen toen den Bruelis opdroeg aan zijn bas taardzoon Simo* die er zich naar vernoemde. Op den oosLelijken rand der Eliwerve lag de

Archief | 1845 | | pagina 280