263 lijk op deze Dit doet aan eene bijzondere be- teekenis dier Benaming denken. Maar hetzij men nu den naam afleide van Fron, vroon, heilig, even als in woonvasten of van Fró (zamentrekking van FrowoFrauvrouw in de beleekenis van ge biedster, dominadea, men verkrijgt het denkbeeld van eene bepaalde oorspronkelijke bestemming de zer landen, hetzij tot onderhoud van eene Pries terschap, betzij tot eenig ander gewigtig doeleinde. Vatten wij nu dit alles te zamendan meenen wij in de benamingen der hoofdpunten de gewensch- te oplossingen te vinden. Werven waren oudtijds plaatsen van teregtzittingen. Eliwerve of Hillc- werf is dus of de Ileliumswerfof de Hille's (d. i. Hellia's, Heia's) werf2). Bruelis is gelijk Brü-Elisd. i. de Elis of Helas-Arm? en doet denken aan den gevangentoreuwaaruit de misda digers over eene brug ter wervedat is ter vier schaar en ter gerigtsplaats geleid werden. Maal stede, ten oosten gelegen, wijst op de stede waar het maal, mallumindicium publicum) werd ge houden 3) en het vonnis geveld. Het oude huis of de duivelsbergaan de noordzijde doet denken aan het fanum of godenhuis, waar de heilige ge reedschappen enz. bewaard werden. De gerigts- B. v. de sparthock voor de Maalstede is groot 83 gcm. waar van 2 gem. 148 r. vroon zijn; de kloosterboek is groot 140 gem. en ruim 2 er van zijn vroonvan den moollioek langs de muluth groot 103 gem. 164 r. zijn 3 gcm. 261 r. vroon. 2) Vg. LIz. 205. 3) Mannire ad mallum be teekentdagvaarden.

Archief | 1845 | | pagina 283