268 land waar in vroegere tijden de meeste parochie huizen prijkten met de steenen van de wetwaar de oudste keuren zoo als van Domburg JVestkap- pelKruiningen enz. die straf vaststelden; en waar zij nog in de 16e eeuw werd uitgeoefend, blij kens eene uitspraak van 17 October 1521 waarbij zekere Jawne te Middelburg werd veroordeeld tot steendragen overmids zij dicwyl en tot dioersche stonden in 't openbaar bevonden is geweestzwe rende groote en zwaere eden. Voegen wij er nu bij dat ook naderhand nog ontuchtige vrouwspersonen op die wijze uit de steden geleid werdendan den ken wij aan zeker verband tusschen dit steendragen en hetgeen Tacitus c. 19 zegt van de wijze, op welke de Germanen overspelige vrouwen behandel den accisis crinibus nudatum coram propinquis uexpellit maritus ac per omnein vicum verbere agit." Ja, Zeeland heeft daarenboven nog eenigegedenk- leekenen van vroegere symbolische straffendie op eene bijzondere wijze met de oudere godsdienstige handelingen overeenkomen. Reeds Eligius gewaagde 16 p. 225 van pedum similitudinesquos per bioia ponunten gelaste de priesters het maken en stellen er van te verbieden, en de reeds opgerigten te verbran den. Sedert bragt het volk ze naar zekere kerken en offerde ze aan zekere heilige beelden. Hierte gen ijverden wéér Prins Maurits en de President en Raden van HollandZeeland en Friesland den 23 Junij 1587, in een nadrukkelijk verbod i) Zie *t Groolplucaatb, D. I. p. 219.'t Kerke/uk Pluc.b. D. I.bl.519.

Archief | 1845 | | pagina 288