XXIX ook met een' afzonderlijken tekst verkrijgbaar te stellentot bet zamenstellen van welken aan mij gelijk gemeld is, de vereerende uitnoodiging te beurt viel. Op zulk eene wijze is deze uitgave geboren. Van de afbeeldingen mag ik de verzekering gevendat mij geen soortgelijk werk bekend is, waarin oude monumenten met grooter juistheid voorgesteld zijn; en in de beschrijving heb ik gepoogd, met kort heid, waartoe de toestand mijner hulpmiddelen en de mij overgebleven tijd ook bijzonder dron gen, zoo veel mogelijk naauwkeurigheid te ver eenigen. Daar het onderzoek der oorspronkelijke gedenk- steenen leerdedat zij met uitzondering van slechts twee, uit witten of geelachtigen kalksteen beston den, is in de beschrijving de steensoort kortheids halve niet genoemd, maar verzoek ik den lezer bij dezein het oog te willen houdendat alleen n. 19 en 23 niet van kalksteen, maar van ligtrooden zandsteen (grès rougezijn x). Op de meergenoemde teekeningen van tax schtjylexbürgh is het thans verloren geraakte, 11. IV. PI. XIX afgebeelde, gedenkstuk lichtrood gekleurd; weshalve ook dat van zandsteen zal geweest zijn. Uit fragmenten van kalk- en zandsteenen, welke ik herwaarts medenam, om door een' des kundige te laten onderzoeken, of men ook de steengroeven waaruit zij afkomstig waren zou kunnen aanwijzen, en die deswege aan den heer Conservator van het Mineralogisch gedeelte van 's Rijks Museum voor Nat. Historie alhier, dr. e. m. beima, ter hand gesteld werden, kon, volgens het oordeel van dezen geleerde, niets met zekerheid bepaald worden.

Archief | 1845 | | pagina 329