14 gere Goden Heiligen met gelijksoortige attributen gesteld werden. Houden wij nu in het oog welke uitgebreide bezittingen Willebhord, de Apostel van Zeeland, verkreeg: »inmaritimislocis, in ffal- achriain Scaldia, in ulraque Bivilanda et in Brinsilla en wat ten Z. der Schelde aan S'. Haaf en Sl. Pieter te Gent was geschonkendan verkrijgen wij van de oudtijds aan dc Priesterschap in Zeeland behoord hebbende goederengeen gering denkbeeld: en voegen wij er dan nog bij dat de eigenlijke fValacra (de 5 Ambachten of de Noord- watering) meestal uit zoodanige gronden be stonden, eerst in later tijden van bestemming veranderd, dan wordt het hoogst waarschijn lijk, dat ten minste Walcheren's westelijk gedeel te, in vroeger eeuwen tot de eigenlijk heilig ge- achLe gronden behoorde, iets hetgeen zeker van causa Anglorum eogitans tractavi, videlicet, quia fana idolorum destrui in eadem gen te minime debeant sed ipsa quae in eis sunt idola destruantur. Aqua benedicta fiat, in eisdem fanis «aspergatur, altaria construanturreliquiae ponantur: quia si fana eadem bene constructa suntnecesse est a cultu dsemonum in obsequium veri Dei debeant commutariut dum gens ipsa «eadem fana non videt destrui, de corde errorem deponatet Deum verum cognoscens ac adorans ad loca quae consuevit, familiarius concurrat." (Lib. XI. Ep. 76). Dat ten gevolge van dezen Pausselijken raad veel lleidensch in het Christendom bewaard is gebleven en zelfs tot onze tijden gekomenlijdt geen twijfel. "Wie bewijzen er van verlangt leze A. G. B. Schayes Essai his- torique sur les usagesles croyancesles traditions les cérémo nies et ■pratiques religieuses et civiles des Beiges anciens et modemes. Louvain 1834. i) Kluit II. i. 213.

Archief | 1845 | | pagina 32