16 val achter Beneficiarius gesteldals Beneficiarius SubpraefectiPraefectiPraefectorumPraetoris Tribuni, Legati, Proconsulis, Consulis, Augusti. Ik zou daarom aan de eerste lezing de voorkeur ge ven. Het woord beneficiarius, als zelfstandig naam woord op te vattenbeteekent een' krijgsman die eene openlijke gunst of onderscheiding ontvangen heeft Indien de opgegeven lezing juist is, zal men mogen aannemen, dat de onderscheiding van onzen m. assonius aelius in het ambt van quaestor bestaan hebbe. Dit ambt wasgelijk men weet allerzins aanzienlijkal heeft men hier geenszins aan een' Quaestor urbanus, maar alleen aan een' provincialis of militaris te denken. De Quaestores vergezelden de Consuls of Praetors in de Provin ciën en hunne werkzaamheid bestond in het bewa ren der krijgskashet uitbetalen der soldij aan en het verzorgen van de krijgsknechten het ontvan gen van tollen en het innen van belastingen of schat tingen zelfs ook in het uitspreken en uitoefenen van het regt. De naam van onzen Quaestor is van elders uit de geschiedenis of uit andere opschriften niet bekend. Men weet niet eens of hij tot de nazaten van een dier eerste door het volk gekozen Quaes tores behoord hebbe, die p. aelius heette. De naam assonius is zeldzaam maar bedrieg ik mij niet, dan komt hij voor op een' grafsteen bij gru- Vergel. over de beueficiarii vooral gothofr. ad L. 5. Th. C. de Cohor- talib. VIII. 4. Lamei in Act. Acad. Pal. T. VI. p. 53 setjcj. Booking ad Notit. Dign. Fase. 11. p. 260. o. kelderman Vigil. Rom. Latere, due.

Archief | 1845 | | pagina 346