17 auf eincn andcrn gemeinschafllichen urquel als den einen sich selbst gleichen Menschengeist zu- rüclizufüliren." Want ook eene van zijne hoofd stellingen is s. 200 iiber den ursprünglichen Zu- sammenhang und die Verwantschaft der Völker bc- lehrt uns mit Sicherheit allein die Sprachvor- nschung." Deze nu leert ons, dat Indiërs en Per sen Grieken en RomeinenKeilen en Germanen zoo al niet geheel dan toch grootendeels denzelfden oorsprong hebben gehad en uit écnen stam zijn voortgekomen De godsdienstige begrippen dier verschillende takken mogen, door tijd en lucht streek aanmerkelijke veranderingen hebben onder gaan; verbeelding en vernuft, zinnelijkheid en ze delijk gevoel mogen gecne mindere wijzigingen heb ben veroorzaaktmen zaleven als bij de taal zoo ook bij de godsdienstige denkwijze slechts behoeven terug te keeren tot de eerste en eenvoudigste vor men en voor allen vaste punten van overeenkomst verwerven. De geest des menschen wordtja alom op gelijke wijze ontwikkeld; doch ook blijven de begrippen van zijne vroegste jeugdhem bij en worden door de veranderde omstandigheden slechts gewijzigd. De oudste huldeden Eeuwigen toegebragtwas met op eenig leerstelsel gegrondmaar veeleer ge schiedkundig. Wanneer de mensch op bet hem omringende acht geeft en der dingen wisseling op- 5Ien zie het werk van den opgever der vraag II. A. HtxiKEB Academische voorlezingen over het nvt en de belangrijkheid der Gramm. vergelijking van liet Gr., het Lat., en de Germ, tongvallen met het Sanskrit. Leid. 1835. 2

Archief | 1845 | | pagina 35