43 in de regter den dolfijn gehouden, waarvan echter nog slechts de staart overig is; mogelijk stond zijn regtervoet oorspronkelijk op den steven van een schip. Zijn mantel hangt over den linkerschouder. In de benedenste afdeeling, houdt hij in de linkerhand een scheepsroer, om hetwelk een dolfijn gekronkeld isen aan zijne regterzijde bevindt zich eene ronde nis, waarin een ouUar staat, op hetwelk zijn man tel hangt. liet linker zijstuk bevat in elke der beide afdee- lingen hercules. In de bovenste afdeeling zit hij naakt op de leeuwenhuid, terwijl hij met de regter- hand uit eene schenkkan (hier denkelijk offerkan, praefericulum) plengt. Eene voorstelling van den hercules expiator, gelijk hij b. v. voorkomt op penningen van Croton 1). In de onderste afdeeling rust hij met over el kander geslagen voeten tegen een' palmboomen terwijl hij met de linkerhand den afgedaalden, doch over de knieën omhooggetrokken, mantel ophoudt, heft hij de regter omhoog om de Ilesperidische appels te plukken of aan te nemen; aan zijne reg terzijde staat de knods op den grond. Welligt zoude ik niet op deze verklaring gekomen zijnzoo niet een buitenlandsche oudheidkundige mij daarin was be- 1) k. o. muller Doriër II. S. 449volgens millet Mytholog. Gallcrie. In het Leydsche Museum bevinden zich twee lampjes van gebakken aarde welker bovenzijden hercules in dezelfde houding bevattendoch in plaats van de kan houdt hij eene schaal in de regterhand. Het eene lampje schijnt Grieksch, en is laatstelijk afkomstig uit de verzameling der Prinsen co&azzi, te Cortona; het andere is uit de verzameling van tulet; beide zijn door wijlen den heer j. e. Humbert uit Italië herwaarts over gezonden.

Archief | 1845 | | pagina 373