79 mann, Col. Sutml. p. 174, voor iemand houden, die uit fijne aarde, schalen, vazen, potten en der gelijke vervaardigde. En daar een negotiator gla- diarius een handelsman in wapenen gladiiis, zou ik meenen dat negotiator cretariüs iemand wasdie in fijne aarde cretahandel dreef. Het is mogelijkgelijk von jadmann t. a. pl. opmerkt, dat een negotiator artis cretariae beteekende, iemand die niet alleen in kunstvoorwerpen van fijne aarde, maar ook in die aarde zelve handel dreef. Etymologisch schijnt mij echter niet aanneme lijk, dat de beteekenis van negotiator cretariüs zich vei'der uitstrekt, dan die van handelaar in die fijne aarde zelve (van welke aarde wederom zeer onderscheidene soorten zullen geweest zijn). Indien deze verklaring juist is, verbreidt zij ook licht over een nog niet tot zekerheid gebragt en be langrijk vraagstuk uit de vroegste geschiedenis van het fabriek- en handelswezen in ons vaderland en elders. Het vraagstuk namelijk, of het fijne Ro- meinsche aardewerkvooral dat hetwelk onder den naam van terra sigillata bekend isen hetwelk niet alleen veelvuldig in Italië, vooral bij Arezzo maar ook in de Provinciën en zoo ook in groote menigte Vasa Arretina was derzelver naam bij de Oudenzij waren zeer beroemdzie plin. Hist. Nat. 35 C. 46martial. Epigr. I, 54 n. 6 XIV. 98; isidorus, Origg.XX. C. 4. De rossi beeft bij Arezzo de overblijfsels der oude werkplaatsen weder opgespoord en de wijze van bewerking beschreven, volgens inghirami, Mon. Etr. T. V. tav. I; zie c. leemans, Rom. Ottdh. te Rossembl. 95 en volgg. Een afzon derlijk werk over dit onderwerp schreef a. fabroni onder den titel Storia degli antichi vasi Jittili AretiniArezzo 1841. 78 pp. en IX Pil.hetwelk ik echter tot mijn leedwezen nog niet heb kunnen raad plegen.

Archief | 1845 | | pagina 409