80 aan den Rijn en in ons vaderland gevonden wordt in Italië zelve vervaardigd en herwaarts overgezonden werd, dan of het ook in fabrieken buiten Italië ver vaardigd zij geworden. De jongste onderzoekingen, daarover in ons land aan het publiek bekend ge maakt, zijn van Dr. C. LEEMANS, waarvan wij het besluit met des schrijvers eigene woorden laten volgen. Dat (deze) vazen niet uit Italië overge voerd, maar meestal op de plaats zelve, of, althans in de wingewesten, in de hoofdplaatsen vervaardigd werdenblijkt uit de on-Roraeinscbe fabriekmerken en de vormendie men hier en daar gevonden heeft. Ook buitendien zouden wij tot dit besluit moeten komen, door het onderscheid van stof, be werking en kleurdat er bij al de overeenkomst toch nog bestaat tusscben de fragmenten buiten Italië en die uit den omtrek van Arezzo" Wanneer het zeker is, dat de Romeinen grooten han del gedreven hebben, niet alleen met fijn aardewerk 2), maar ook met de aarde zelveis er geene moeije- lijkheid meer in de stelling, dat op plaatsen buiten Italië, fijn aardewerk, vaak door fabrikanten van barbaarsche afkomst, zou vervaardigd zijn; en het raadselachtige heeft zich meer dan vroeger opgelost, Leemans, t. a. pl. 2) Niet alleen de bovengenoemde opschriften bevestigen ditmaar het vinden van hetzelfde aardewerk op onderscheidene en soms zeer verwij derde plaatsenvoorzien met hetzelfde fabriekmerk. Ook hierin had den zij de Grieken tot voorgangersdie ook met znlk aardewerk, vooral met beschilderde vazen, handel dreven; blijkbaar o. a. uit zoo vele Grieksche vazen op de Noordkust van Africa gevonden en uit Grieksche fabrieken afkomstig. In het Museum van Oudheden alhierworden er daarvan vele bewaard; zij werden in mijne Tnscc. Etruscae additam. p. 6. min juist Etrurische vazen genoemd.

Archief | 1845 | | pagina 410