81 waarom men buiten Italië, ja in ons vaderland, schaaltjes, kommen of derzelver scherven van terra sigillata vindt, welke in fijnheid en ligtheid van stof, volkomen met de Italiaansche overeenkomen. Liet zich'dit vroeger eenigzins ophelderen door te stellen, dat sommige dier potten met de Romeinsche legers of ook door handeluit Italië overgekomen waren, duidelijker wordt het, wanneer men aanne men mag, dat de ruwe aarde zelve ook uit Italië naar het buiteoland overgevoerd werd. Hierdoor wordt intusschen geenszins ontkend, dat eene groote massa van het aardewerk, onder den naam van terra sigillata bekend, uit aarde vervaardigd is welke buiten Italië gegraven werd. Integendeel, wanneer wij de onderscheidene soorten van terra sigillata aan den Nederrijn gevonden, overzien, worden wij gedrongen om aan te nemendat eene groote menigte uit aarde vervaardigd isdie in de Provinciën gevonden en toebereid werd. Onze por- celijn- en pijpaarde zal in fijnheid voor de Aretijnsche niet behoeven onder te doenen door eene ge schikte meuging met roode verw, kou aan voorwer pen daaruit vervaardigd, allezins het aanzien van Italiaanschen oorsprong gegeven worden. Daar ech ter ook die aarde slechts op sommige plaatsen aan- getrolfcn wordt, moest ook zij deu fabrikanteu worden aangevoerd, en wij beperken derhalve de betrekking van een negotiator cretarius geenszins tot den han del met Italiaansche aarde. Het is mij echter uit eene vergelijking van vele voorwerpen van terra sigillata twijfelachtig voorgekomenof men buiten Grieken- land en Italië wel die zachte en ligte aarde aan- 0

Archief | 1845 | | pagina 411