108 maar van vele andere heilaanbrengende Goden, als van pan, fidelitas, concordia, liber alii as, gen- niussen, topische Godheden, enz. I)e gunsten van nehalennia te land, strekten zich echter verder uit dan het verleenen van overvloed bepaaldelijk in vruchten. Een harer opschriften leert, dat men aan haar ook verbetering van wegen, de be vordering van vervoermiddelen te land, dank wist1). Vooral met deze laatste weldadige eigenschap brengen wij de voorstelling van hercoles, die de zijstukken van sommige tempeloutarennamelijk n. 15-19, versiert in verband. Niet, als of wij het karakter van hercoles op nehalennia zouden willen overdragen of trach ten te bepalen in hoe ver de oprigter of vervaardiger der steenen zich hercules in eenen gelijken, meer deren, of minderen rang met nehalennia voorgesteld hebbe; maar om op eene gelijkvormigheid te dui den, die den kunstenaar of oprigter dier gedenk stukken van zelve in de oogen vallen moest. Wan neer toch de kunstenaar op het beeld van nehalennia zagen zich hare laatstgenoemde eigenschap verte genwoordigde was het wel natuurlijk dat hercoles hem voor den geest kwam; omdat deze als verze keraar der wegen, als schenker van veiligheid, als beschermer der reizenden, zoo bijzonder bekend was 2). Veroorloofden het nu de middelenof eischte het de oprigter van den gedenksteen, om door het beeld eener andere Godheid de zijstukken der tem peloutaren van nehalennia te versieren, zoo lag daartoe de voorstelling van hercoles even nabij, J) Zie n. 28, vergel. boven bl. 69. 2) Verg. bl. 40.

Archief | 1845 | | pagina 438