43 zelfsdie van vrij gevorderde dagteekening getui gen. Zoo verhaalt Worm (p. 47) dat menweini ge jaren voordat hij schreef, in een graf bij Le- thra een pot met muntstukken en andere voorwer pen van waarde gevonden had. Hem waren een paar derzelve van Ethelred en Cnut, Engelsche Vorstenter hand gestelden naderhand (p. 440) spreekt hij nogmaals van een paar anderen, van Lodewijk den Godvruchligendesgelijks hij Letlira gevonden. Tot dit tijdperk behooren dus ook de grafkelders bij Jdgerspriis Gedenkstukken op de Godsdienst betrekking heb bende levert Seeland niet vele. Van tempels of hei ligdommen zijn er gcene overblijfselen, ofschoon elders in het Noorden zoodanige werden aangetrof fen. Trouwens de tempels te Upsala was beroemd van wege zijnen rijkdom en pracht. Ook die te Laden in Noorwegen, waar Olaüs Tryggo de beel den brak, stond in hooge achting. In dit laatste gewest had men bovendien heilige rotsgewelven te Qnille onder Asloe, bij Askind onder Sodcnes en elders. Doch zelfs bij Letlira is geen spoor van iets soortgelijks. Alleen wijst of wees men er de Kirckehöyeen heuvel waarvan de overlevering Eene andere bepaling der perioden, tot welke de oud heden terug gebragt kunnen worden, ontleent men van do stof, waaruit zij vervaardigd zijn. De eerste is alsdan de steentijd de tweede de kopertijd de laatste dn ijzertijdwelke gezamen lijk den Christelijken tijd voorafgaan. Tot den Iaatsten behoo ren alsdan ook de Rancnsteencnen de voorwerpen met slang en drakenvormige figuren.

Archief | 1845 | | pagina 63